-4.2 C
Skopje
21.1.2020 - 10:57

Ознака: Зузана Чапутова

Словачка ја доби првата жена претседател

Зузана Чапутова денеска официјално стана првата жена претседател на Словачка. Таа положи заклетва на посебна седница на парламентот и со тоа стана петти претседател на...

Осумте жени што ја предводат Европа

Со политичката аутсајдерка Зузана Чапутова на чело, Словачка стана осмата земја во Европската Унија во која моментно жена е на лидерската позиција. Познатата адвокатка...

Зузана Чапутова е новата претседателка на Словачка

Активистката за заштита на животната средина Зузана Чапутова е избрана за прва жена претседател на Словачка. Словачкиот статистички завод синоќа соопшти дека Чапутова врз основа...

Зузана Чапутова фаворитка на претседателските избори во Словачка

Гласачите во Словачка денеска ќе го изберат новиот шеф на државата во вториот круг од претседателските избори. Активистката за животна средина Зузана Чапутова и потпретседателот...