24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 10:56

Ознака: зоран милановиќ

Заканата на Милановиќ ја промени конечната декларација на самитот на НАТО

Конечната декларација на самитот на НАТО во Брисел беше променета по заканата од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Милановиќ вчера се закани затоа што во...

Милановиќ и Пленковиќ го продолжија конфликтот, овој пат поради Македонија и...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ го продолжија вербалниот судир кој трае со месеци, овој пат поради критиката на Милановиќ кон бугарската...

Милановиќ: Бугарија ја шутира Македонија секојпат кога има внатрешнополитички проблеми

Македонија ги исполни сите демократски услови за почеток на пристапување кон Европската унија, но останатите земји продолжуваат „да ја шутираат“ кога и да е...

Бугарија ја повика хрватската амбасадорка поради изјавата на Милановиќ за Македонија

Амбасадорката на Република Хрватска во Софија, Јасна Огњановац денеска била повикана на разговор во бугарското МНР по наредба на министерот за надворешни работи на...

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање во внатрешните работи на...

Милановиќ: Зголемувањето на бројот на хрватски војници на Косово не претставува...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека зголемувањето на бројот на хрватски војници во Косово и Метохија не претставува никаква провокација кон Србија. - Веќе...

Пендаровски телефонски му изрази сочувство на хрватскиот претседател

Претседателот Стево Пендаровски денеска остварил телефонски разговор со својот хрватски колега, Зоран Милановиќ. Како што информираат од претседателскиот кабинет, во разговорот Пендаровски изразил сочувство до...

Милановиќ му подаде рака на Пленковиќ, тој му одговори со лакотот

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, го пречека претседателот на ХДЗ, Андреја Пленковиќ, со испружена рака денес во Пантовчак, а премиерот, како што пренесуваат хрватските...

Во Хрватска парламентарни избори на 5 јули

Изборите за новиот хрватски парламент ќе се одржат на почетокот на јули, соопшти претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ. - Изборите за десеттиот парламентарен состав од...

Јавноста бара оставка од јавниот обвинител, кој е масон

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ вчера упати порака до сите членови на здружението на слободните ѕидари, а кои работат некаква јавна работа или се...