Ознака: зоран милановиќ

Маричиќ го пречека Милановиќ на аеродромот во Охрид

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, кој штотуку слета на охридскиот аеродром „Св. Апостол...

Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе стави вето на влезот на Финска во Алијансата на самитот на НАТО додека не се решат...

Милановиќ не му дава мир на НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека Финска и Шведска не можат да влезат во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ, со...

Милановиќ: ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана кои...

Во ред е да се бара членство на Украина во ЕУ, но мора да се донесе и одлука за отворање на преговорите со Македонија...

На Милановиќ му е доста од проширувањето на НАТО кон исток

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека е против проширување на НАТО каде било и дека ќе се спротивстави додека е на оваа позиција. - Доволно...

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од Украина. - Доколку дојде до...

Милановиќ ја откажа посетата на Босна и Херцеговина поради загрозена безбедност

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ ја откажа денешната посета на Босна и Херцеговина поради „безбедносни причини“, соопшти неговиот кабинет. Одлуката за откажување на посетата се темели...

Заканата на Милановиќ ја промени конечната декларација на самитот на НАТО

Конечната декларација на самитот на НАТО во Брисел беше променета по заканата од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Милановиќ вчера се закани затоа што во...

Милановиќ и Пленковиќ го продолжија конфликтот, овој пат поради Македонија и...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ го продолжија вербалниот судир кој трае со месеци, овој пат поради критиката на Милановиќ кон бугарската...

Милановиќ: Бугарија ја шутира Македонија секојпат кога има внатрешнополитички проблеми

Македонија ги исполни сите демократски услови за почеток на пристапување кон Европската унија, но останатите земји продолжуваат „да ја шутираат“ кога и да е...