1 C
Skopje
21.2.2019 - 11:22

Ознака: Зоран Заев

Застојот предизвикан однадвор или пак оној однатре е поопасен?

По сите компромиси заради промената на името, домашните аналитичари потсетуваат дека е точно оти со договорот од Преспа свесно е отстранет круцијалниот, надвор од...

Штајнмаер: Дипломатијата на премиерот Заев е прогресивна вредност за целиот свет

Премиерот Зоран Заев и претседателот на СР Германија, Франк Валтер Штајнмаер во телефонски разговор ја констатирале историската важност на Договорот од Преспа, како за...

Заев: Ќе има реализација на капитални инвестиции во фабрики во приватниот...

Нашата надеж најмногу е во приватниот сектор заради тоа што оптимисти сме за севкупните инвестиции и граѓаните кои се сопственици на фабрики и погони...

Заев: Еурокомпозит ќе има успешна трансформација

Еурокомпозит има перспектива и тврдам дека ќе има успешна трансформација, порача денеска премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, одговарајќи на прашање на пратеничката од...

Владата ги демантира неточно пренесените информации од интервјуто на Заев за...

Кабинетот на Претседателот на Владата на Република Македонија ги демантира вестите што ги објавија некои од новинските агенции и медиуми (Н1 Србија, Танјуг и...

Заев: Конечно имаме земја која никој не ја оспорува

Кога станав премиер, Македонија беше во кавга со сите наши пет соседи, а веќе денес немаме отворени билатерални прашања со соседите, остана само прашањето...

Со предвремени избори се фаќа постпреспанскиот момент

Иако ставени во контекст на претседателските избори, недвосмислено е дека главниот мотив за паралелно одржување и на евентуалните предвремени парламентарни избори лежи во (не)реализацијата...

Моделот за повратот на ДДВ за граѓаните допрва ќе се утврдува

Откако премиерот Зоран Заев викендов најави дека веќе од први јули ќе почне повратот на ДДВ, се стекна впечаток дека на процесот веќе се...

Заев – Тимоние: Македонија е на добар пат

Македонија е на добар пат за остварување на нејзините стратешки цели, членството во Европската Унија  и НАТО, оценил францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние на...

Заев и Ципрас и официјално предложени за Нобеловата награда за мир

Нобеловката Уидед Бушамауи и официјално ги предложила македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за кандидати за Нобелова награда за мир за...