5 C
Skopje
17.1.2019 - 14:39

Ознака: Зоран Заев

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува...

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот...

Заев: Прашањето за македонското малцинство ќе биде уредено согласно европската пракса

Начинот на промена на членот 49 од Уставот е унифицирање со европската пракса за тоа како се води грижа за дијаспората, изјави премиерот Зоран...

Република Северна Македонија е исходот од договорот Заев-Ципрас

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција истакна дека е постигнат историски договор со Грција и е постигнато решение на 25-годишниот спор со Грција. Република Северна...

Заев го информирал Мицкоски за договорот со Грција

Премиерот Зоран Заев попладнево разговарал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.  Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека премиерот Заев го информирал Мицкоски за она што, како што...

Заврши телефонскиот разговор Заев – Ципрас, се чекаат детали

Заврши телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Од Владата на Република Македонија соопштија дека во 18:30 часот...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа...

Грчки шпекулации или…

Настаните поврзани со преговорите се менуваат толку драматично последниве неколку недели, што станаа и тешки и мачни за следење за јавноста во земјава. Во меѓувреме...

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките...

Грчките медиуми очекуваат позитивен одговор од Заев

Во исчекување на телефонскиот разговор и позитивниот одговор од Заев, е најчестиот коментар, но и наслов во грчките медиуми во однос на евентуалниот договор...

Заев: Македонија е едно семејство на сложни граѓани од различни вери

Премиерот Зоран Заев вечерва организираше ифтарска вечера во честа на светиот месец Рамазан, за претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и за пратениците,...