11.4 C
Skopje
25.4.2019 - 2:27

Ознака: Зоран Заев

Заев-Петерсен: Референдумот е можност секој да го изрази својот став

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Јан Петерсен, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојниот референдум во...

Заев: Односите со Русија може да се унапредуваат во повеќе области,...

Нема докази за директно мешање на Русија или на која било земја во внатрешните работи на Македонија. Ставовите на пријателска Русија, но и на...

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Референдумската кампања ја одложи дебатата која требаше да се води ова лето во врска со воведувањето на прогресивниот данок, што беше најавено за 1...

Џонсон: Излезете и искористете го своето право да гласате на референдумот

Излезете и искористете го своето право да гласате на престојниот референдум. Дајте им дознаење на вашите лидери дека ја поддржувате вашата нација и чекорењето...

„Мејд ин Маседониа“ опција и за грчките производи

По верификацијата на договорот што го потпишаа Македонија и Грција, грчките производители ќе имаат рок од три години да одлучат дали своите производи ќе...

Се растегнуваат ли дипломатските правила за поддршка на референдумот

Практиката на доаѓање или повикување странски политичари и лидери заради добивање одредена поддршка за политиките што се водат од страна на политичките чинители во...

Заев: Членството во НАТО ќе донесе нови инвестиции во економијата

 Убеден дека заедно на 30 септември ќе донесеме правилна одлука со која ќе ја обезбедиме иднината на европска Македонија и ќе му порачаме на...

Заев побарал законски начин да се спречи говорот на омраза во...

Премиерот Зоран Заев денеска прашан за филмот „Ругање со Христос“ изјави дека побарал од министерот за култура и директорот на Агенцијата за филм да...

Заев: Стопанството да ги искористи потпишаните договори со Бугарија и Грција

Македонските компании да ја зграпчат новата шанса и мудро, ефективно и иновативно да ги искористат потпишаните договори со Грција и Бугарија. Досегашните опструкции и пречки...

Заев и Хелбах: Многу е важно да успее процесот на интеграции...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Христијан Хелбах, специјален претставник за Југоисточна Европа на германското министерство за надворешни...