Ознака: зоолошка

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во зоолошка

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во скопската зоолошка градина....

Се гради поудобно живеалиште за слониците

Во скопската зоолошка градина во тек се градежни зафати кои треба да го прилагодат животниот простор за двете популарни скопски слоници. Дуња и Даела...

Слоновите во варшавската зоолошка градина ќе ги лечат со масло од...

Оваа година беше тешка за Фреѕиа, млада слоница од Африка, која живее во зоолошката градина во Варшава, главниот град на Полска, пренесува Би-би-си. Зоолошката градина...

Алпаката, нова атракција во скопската зоолошка градина

  Новите жители на Зоолошката градина во Скопје, алпаките, се припитомен вид јужноамерикански животни од фамилијата камили. Физички личат на мала лама, а заедно со камилите и ламите, спаѓаат во фамилијата камили....

Три алпаки и две камили пристигнаа во Зоолошката градина

Во скопската Зоолошка градина за првпат ќе живеат алпаки. Три алпаки и две двогрби камили вчера во Скопје пристигнаа од Чешка и веќе се...

Фламингата влегоа во нивното ново живеалиште во Зоолошка

  Фламингата, кои од неодамна станаа жители на скопската Зоолошка градина, денеска влегоа во нивното ново живеалиште. Птиците ги фотографираше нашиот колега Горан Анастасовски. Станува...

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол...

Од денеска скопската зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата со коронавирусот. Од Зоолошката градина информираат дека...

Каква иронија на судбината на мајмунчето Лука

Фотографијата „Мајмунчето Лука со банана“, на нашиот колега Горан Анастасовски, пред два месеца се најде во изборот на британскиот весник „Дејли мејл" на највесели...

Зебу-телето Џиџи е новото младенче во Зоолошка

  Во Зоолошката градина во Скопје деновиве се роди зебу-теле кое вработените го именуваа Џиџи. Зебу е вид на домашно говедо со потекло од јужна Азија....

Во Зоолошката градина во Белгија се родија две џиновски панди

Белгиската зоолошка градина е побогата за две бебиња на џиновска панда, вид кој се смета за еден од најзагрозените на планетата. Женката Хао Хао, која...