Ознака: зоолошка градина

Видео: Сечеле катанци, намерно пуштале животни, се обиделе да ја обијат...

Обид за обивање на благајната, пресечени катанци на живеалиштата на животните и неовластено влегување на посетители, се меѓу инцидентите забележани во Зоолошката градина Скопје...

Беби-бум во Зоолошката градина во Скопје

Во последниот месец во Зоолошката градина во Скопје се родија многу бебиња. Од фотографиите ќе ви се стопли срцето. Ги направи Горан Анастасовски.  

Од Зоолошката градина во Атина побегнале 32 птици од загрозени видови

Снежната бура која на почетокот на неделата ја зафати Атина, не ја заобиколи ниту Зоолошката градина која претрпе материјална штета, при што побегнале 32...

Чилеанска зоолошка почна со вакцинирање на загрозените видови животни

Бенгалскиот тигар Чарли и борнеанскиот орангутан Сандаи, се првите животни кои примија вакцина против коронавирус во Зоолошката градина во Сантјаго, Чиле. Чарли, Сандаи и уште...

Кристијан Стаменов нов в.д. директор на Зоолошка, Тина Мицковска ќе биде...

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска го назначи Кристијан Стаменов за нов в.д. директор на ЈУ „Зоолошка градина“ на Град Скопје, откако претходниот директор...

Поднесе оставка Ѓорги Галетановски, директорот на Зоолошка градина

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорги Галетановски поднесе оставка од работното место. За оставката тој информираше на неговиот Фејсбук-профил. „Сакам да ве известам дека денес поднесувам...

Лавови во Зоолошката градина во Загреб заразени со коронавирус

Лавови во Зоолошката градина во Загреб се заразени со коронавирусот. Тие се заразиле од чуварот што се грижел за нив, пишуваат медиуми во регионот. На...

Зоолошката градина добива 7Д кино

Зоолошката градина во Скопје добива 7Д кино. Станува збор за нова технологија на проектирање на филмови во 3Д во комбинација со дополнителни ефекти кои...

Скопската Зоолошка градина го претстави „Заливот на пингвините“

Во скопската Зоолошка градина денеска беше претставено новото живеалиште на пингвините, које е наречено „Залив на пингвините“. - Со пуштањето во употреба на пингвинариумот на...

Скопската Зоолошка градина утре го отвара „Заливот на пингвините“

Во скопската Зоолошка градина утре официјално се отвора „Заливот на пингвините“. Од ЗОО на официјалната страница на Фејсбук информираа дека од утре посетителите ќе може...