9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 4:06

Ознака: знм

ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари

Последните инциденти кои се случија за време на изборната кампања врз новинарите потребно е да се истражат и што е уште поважно да не...

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите (ЗНМ) регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски кон новинарите во текот на попладневната прес-конференција. Од ЗНМ сметаат...

ЗНМ: Безбедноста на новинарите на јавните протести мора да се гарантира

Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари и сниматели, на протестите кои се одржуваат...

ЗНМ: Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога...

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е...

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев потпишаа меморандум за соработка.Целта на...

Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Венко Филипче На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението...

МЗ: Се надеваме дека ЗНМ и ССНМ го разбираат притисокот под...

Министерството за здравство соопшти дека жали за недоразбирањето кое настанало во врска со издадена забрана за снимање од страна на медиумите. - Министерството за здравство...

ЗНМ: Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое се...

ЗНМ и СЕММ го осудуваат кршењето на изборниот молк

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро ги осудуваат случаите на, како што велат, грубо...