Ознака: знаме

Талибанците ја продолжуваат војната против авганистанското знаме

Неколку луѓе се убиени денеска во градот Асадабад кога талибанците отвориле оган врз луѓе кои го носеле националното знаме за време на собир по...

Знамето од Вергина истакнато на Илинден ги разлути Грците во Австралија

Локалната грчка заедница реагираше на поставувањето на знамето со шеснаесет краци, познато и како сонцето од Вергина-Кутлеш, на просториите на градските власти во Волонгонг...

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на...

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата,...

Сејдини се извини на навивачите, Македонија ќе игра со старите дресови

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, потврди дека по негативните реакции на навивачите по промоцијата на новиот дрес за Европското првенство...

Длабок поклон пред македонското знаме

Сега повеќе од кога било во Македонија, во моменти кога македонскиот народ, неговиот идентитет, јазик, историја се нападнати од наметнатиот спор со Бугарија, треба...

Прекината седницата на Советот за безбедност, Русија реагираше на знамето на...

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Косово и Метохија беше прекината набргу откако започна, бидејќи претставникот на Русија, Димитриј Полјански, побара...

Кина постави знаме на Месечината

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното...

Ирански службеник до студентите: Палете ги знамињата на САД дома за...

Иран го откажа својот традиционален марш на Денот на студентот – кој ја одбележува годишнината од иранското заземање на Амбасадата на САД во Техеран...

Американската војска го забрани знамето на Конфедерацијата

Знамето на Конфедерацијата повеќе не смее да се истакнува во просториите на американската војска откако Пентагон објави нови правила со кои се забрануваат „симболи...

СДСМ: Историски момент, македонското знаме се вее пред седиштето на НАТО

Македонското знаме, од денеска, заедно со знамињата на останатите 29 членки на Алијансата, се вее пред седиштето на НАТО во Брисел. Ова е историски...