Ознака: змии

Змиите и пајаците сѐ поактивни на високите температури

Една од отровните змии што ги имаме е поскокот, змија што ја има насекаде. Во Скопје, во урбаните средини, речиси ја нема, меѓутоа ја...

Жените се плашат од змии, а мажите од стоматолог

Фобиите се стручно име за сите видови неоправдани и претерани стравови што ги мачат луѓето. Всушност, нема таканаречени феномени, работи или мисли што не...

Стравот од змиите ги донел индиските мунгоси на Балканот

Пред многу години актерската двојка Милена Дравиќ и Драган Николиќ имале вила на Јадранот, на Тиват, Црна Гора. Околу вилата сместена во Которскиот Залив...

Значително зголемен бројот на змии во Кичево

Топлите зими без минусни температури и глобалното затоплување придонесоа бројот на рептили во земјава алармантно да порасне. Регистрирани се повеќе каснувања на луѓе, за...

Полицијата бркала престапник, влетала во змиско дувло (видео)

Полицијата во САД пронашла над стотина змии, глувци и други мали животни, меѓу кои некои и мртви, во подрум на куќа во Вест Бенд,...

Прегладнети и неопасни змии во потрага по храна „прошетаа“ во Центар...

Снежана Калабакова По змијата што се појави на асфалт во централното градско подрачје, се појави уште една во Карпош, а за настанот граѓаните своите информации,...

Ловџиите на штрек – со пролетта расте и опасноста од змии

Во случај на појавување змија, ловџијата прво треба да се обиде да ја заобиколи ако е можно или, пак, безбедно да ја заплаши со...

Ловџиите на штрек – со пролетта расте и опасноста од змии

Во случај на појавување змија, ловџијата прво треба да се обиде да ја заобиколи ако е можно или, пак, безбедно да ја заплаши со...