6.2 C
Skopje
16.12.2019 - 12:35

Ознака: злоупотреба

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување со што го оштетил...

На светот му се заканува „дигитална утопија“

Создавачот на Интернет, Тим Бернерс-Ли, предупредува за внимателност и борба против дезинформациите, злоупотребата и кражбата на податоци, како и прекршувањето на правата кои секојдневно...

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при што призна дека било...

Трамп треба да плати два милиони долари за злоупотреба на средства

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп мора да плати два милиони американски долари за тужба според која злоупотребил средства од својата добротворна фондација за да поттикне...

Нормален разговор или злоупотреба на претседателските овластувања?

Белата куќа објави стенограм од контроверзниот телефонски разговор меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и украинскиот претседател Володимир Зеленски од 25 јули, поради кој Конгресот...

Европол: Уапсени 70 лица поради трговија со деца и други дела

Во голема меѓународна акција против трговијата со малолетници за сексуално искористување, уапсени се 34 лица, додека 36 се уапсени поради други кривични дела, меѓу...

Граѓаните да внимаваат на интернет-пораките

По злоупотребата на имејл на НЛБ банка Испратени се лажни електронски пораки од страна на непознат испраќач, кој фалсификувајќи го идентитетот на НЛБ банка АД...

Епстајн ги нуди највредните поседи во очајничкиот обид за избегнување затвор

Обвинителите во Њујорк посочија дека постои ризик финансиерот Џефри Епстајн, кој е обвинет за злоупотреба на малолетни девојчиња, да избега пред да се одржи...

Откриени злоупотреби во 24 случаи при обесштетувања од земјотресите во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.В.(62) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и...

Русковска: И други функционери се под истрага за злоупотреба на ИПА...

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска во однос на најновата афера за злоупотреба на ИПА фондовите за што беше уапсен...