20 C
Skopje
21.10.2020 - 17:38

Ознака: злоупотреба на службена положба

Кривична за лице кое со средно образование станало наставник

Полицијата поднесе кривична пријава против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од селото Матејче и против Т.Е.(37) од селото Ропаљце, општина Липково, поради злоупотреба на службена...

Кривична за двајца вештаци од Министерството за правда за злоупотреба на...

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ж.Л.(58) и Г.А.(39), двајцата од Скопје и против А.Ш.(58) од селото Горна Бањица, поради постоење основи на сомнение...

Директор и двајца службеници го оштетиле буџетот на „Македонски шуми“

СВР Струмица поднесе кривична пријава против три лица – Љ.П.(37) од Радовиш, Ц.Л.(62) од радовишкото село Ораовица и Ј.В.(58) од Радовиш, кои со...

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство, ексградоначалникот на тогашниот претседател...

Откриени злоупотреби во дом за стари лица во Куманово

Кумановската полиција поднесе четири кривични пријави поради злоупотреби со исплата на плати во дом за стари лица во Куманово. Како што информира полицијата, поднесена е...

Стевчо Јакимовски во куќен притвор поради здравствени причини

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле...

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против Р.Т.(44) од село Оризари, кочанско поради постоење основано сомнение дека...

Поднесено обвинение за поранешен градоначалник на Неготино

Обвинителството од Кавадарци до Судот во Неготино поднесе обвинение за поранешен градоначалник на Неготино за злоупотреба на службената положба, пренесе МИА. -Надлежен јавен обвинител од...

Управата за финансиска полиција во текот 2018 година поднесе 74 кривични...

Управата за финансиска полиција во текот 2018 година до надлежните јавни обвинителства поднесе 74 кривични пријави против 68 правни лица и 163 физички лица...

Кривични пријави за седум лица за злоупотреба на службена положба

Секторот за внатрешни работи Велес до надлежното Обвинителство поднесе кривични пријави за седум лица за злоупотреба на службена положба и овластување со што причиниле материјална...