10.3 C
Skopje
22.4.2019 - 0:53

Ознака: злоставување

Француските бискупи се согласија да исплатат отштета на жртвите на злоставување

Француските бискупи се согласија да исплатат финансиска отштета на жртвите на злоставувањето. – Принципиелно се договоривме околу тој финансиски аранжман, изјави Винсент Нејмон, шеф на...

Британската полиција приведе 33 лица поради злоставување девојчиња

Британската полиција приведе 33 мажи под обвинение за сексуална злоупотреба на седум девојчиња во северниот дел на Англија, во периодот од 2002 до 2009...

Поранешен норвешки министер обвинет за сексуално злоставување на азиланти

Поранешниот норвешки политичар Свеин Лудвигсен денеска е обвинет за сексуално злоставување на тројца баратели на азил што траело со години, објави министерството за правосудство. Државното...

Голем број холандски свештеници поврзани со злоставување

Повеќе од половината кардинали и бискупи кои служеле во Холандија во периодот од 1945 до 2010 година се поврзани со случаи на злоставување, објави...

Состанок во Ватикан во врска со скандалите со сексуално злоставување

Папата Франциск ќе се сретне со националните водачи на Католичката црква за да разговара за можностите за заштита на децата од злоставување на свештеници,...

Повеќе од 1.670 германски свештеници злоставувале деца

Најмалку 1.670 католички свештеници биле вмешани во 3.677 случаи на сексуално злоставување во Германија помеѓу 1946 и 2014 година, објави Шпигел. Весникот наведува дека имале...

Вигано: Папата знаеше за злоставувањето, нека поднесе оставка

Поранешниот висок претставник на Ватикан, Карло Марија Вигано побара од папата Франциско да поднесе оставка, бидејќи, како што тврди, пред пет години му ги...