Ознака: злато

Русија повеќе заработува од продажба на злато отколку на гас

Приходите на Русија од извозот на злато за првпат ги надминаа приходите од продажба на гас, покажуваат податоците на Федералната царинска служба и Централната...

Мадуро и Гваидо ја почнаа битката за венецуелското злато во Лондон

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро и неговиот противник поддржан од Западот, Хуан Гваидо, почнаа борба за државните златни резерви вредни над милијарда долари кои...

Венецуела почна правна битка за своето злато во Банката на Англија

Венецуела почна правна битка за пристап до златото вредно милијарда долари чувано во Банката на Англија. Венецуела тврди дека парите ѝ се потребни за...

Венецуела сака да ги продаде златните резерви?

Венецуела побара од Банката на Англија да продаде дел од резервите на злато коишто јужноамериканската земја ги чува во трезорите и парите да ги...

Бизнис – инфо

„Бритиш ервејс“ привремено отпушта 36.000 работници Воздухопловната компанија „Бритиш ервејс“ привремено ќе отпушти 36.000 вработени поради негативните последици од ширењето на коронавирусот, најави Би-би-си. Компанијата постигна...

Павлов утре се бори за злато

Најдобриот македонски каратист и двократен европски првак во борби Емил Павлов (категорија до 60 кг) утре ќе се бори за златен медал во престижната...

Продолжува растот на цената на златото

Брзиот раст на цената на златото на светските пазари продолжува и понатаму. Инвеститорите го купуваат овој скапоцен метал пред сѐ за да се обезбедат...

Близу границата со Македонија лежат 19 тони злато!

Канадската компанија пронајде наоѓалиште на благородни метали, во вредност од милијарди долари, во регионот на Доње Тламино, во близината на границата со Бугарија и...

Богато лежиште на злато пронајдено во јужна Србија долж границата со...

Канадската истражувачка фирма „Медголд рисорсис“, која претходно навести дека во јужна Србија, по должината на границата со Бугарија и Македонија, пронашла одлични индикатори дека...

Грците го корнеле паркетот и ги рушеле ѕидовите барајќи злато

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (3) Пишува: Блаже Миневски Депортацијата на Евреите, според проф....