Ознака: злато

Бизнис – инфо

„Бритиш ервејс“ привремено отпушта 36.000 работници Воздухопловната компанија „Бритиш ервејс“ привремено ќе отпушти 36.000 вработени поради негативните последици од ширењето на коронавирусот, најави Би-би-си. Компанијата постигна...

Павлов утре се бори за злато

Најдобриот македонски каратист и двократен европски првак во борби Емил Павлов (категорија до 60 кг) утре ќе се бори за златен медал во престижната...

Продолжува растот на цената на златото

Брзиот раст на цената на златото на светските пазари продолжува и понатаму. Инвеститорите го купуваат овој скапоцен метал пред сѐ за да се обезбедат...

Близу границата со Македонија лежат 19 тони злато!

Канадската компанија пронајде наоѓалиште на благородни метали, во вредност од милијарди долари, во регионот на Доње Тламино, во близината на границата со Бугарија и...

Богато лежиште на злато пронајдено во јужна Србија долж границата со...

Канадската истражувачка фирма „Медголд рисорсис“, која претходно навести дека во јужна Србија, по должината на границата со Бугарија и Македонија, пронашла одлични индикатори дека...

Грците го корнеле паркетот и ги рушеле ѕидовите барајќи злато

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (3) Пишува: Блаже Миневски Депортацијата на Евреите, според проф....

Злато за Неделковски и за Божиноска на „Кроација опен“

Македонските претставници освоија вкупно осум медали во мошне силна конкуренција на 1.663 каратисти, од 268 клуба од 22 држави Александар Неделковски (17) од Металург во...

Паладиумот стана поскап и од златото

Овој метал, покрај златото, среброто и платината, е еден од скапоцените метали со широко распространета употреба во стопанството. Најбаран е во автомобилската индустрија, а...

Холандија четири години жнее медали, сега има и светско злато

Холандскиот ракометен подем почна на СП 2015 и оттогаш на секое СП и ЕП Холанѓанките освојуваат медал. Сите репрезентативки играат во странство, селектор е...

Опсесијата по златото ги обединува источноевропските лидери

Полската влада неделава ја покажа својата економска моќ откако оствари репатријација на 100 тони злато, а во Унгарија, премиерот Виктор Орбан ги трупа златните...