17.8 C
Skopje
22.10.2021 - 18:15

Ознака: злато

Русија го урна рекордот во количеството на резерви на злато

Русија го урна рекордот во количеството на златни резерви кои надминаа 618,2 милијарди долари. Ова е историски рекорд од основањето на Банката на Русија. Со...

Не е злато сѐ што сјае

Моменталните бројки укажуваат на вистински подем на независни кандидати и како да најавуваат еден сосема нов и многу посакуван политички тренд на разградување на...

Запленето злато вредно 146 илјади евра од автобус на Деве Баир

Злато вредно девет милиони денари е запленето денеска на граничниот премин Деве Баир при царинска контрола на автобус пријавен за влез во Македонија од...

Злато и светски рекорд за Велика Британија

Мешаната штафета на Велика Британија освои златен медал на 4×100 мешано, на Олимписките игри во Токио, постави нов светски рекорд. Решавачката предност, во конкуренција на...

Џихадистичката златна треска носи страв од домино-ефект на насилство

Буркина Фасо, Мали и Нигер го формираат африканскиот регион каде што во изминатите неколку години е забележан подем во џихадистичките активности во кои илјадници...

Кога молчењето не е злато!

Кај нас како да стана практика наместо истражните органи, обвинителствата или судовите да обвинуваат и пресудуваат тоа да го прават партиите, кои најчесто и...

Јато од злато

Од творештвото на писателот Ванчо Полазаревски Изгреала Месечина По небото езди Се распрснале околу неа Безброј ѕвезди Плови Месечино Да видиш дали Се на број Ѕвездичките рој Ако некоја фали Мора да е на...

Мадуро доби нова шанса за враќање на златото на Венецуела

Британскиот суд му овозможи нова прилика на претседателот на Венецуела Николас Мадуро да го врати златото вредно околу две милијарди долари, кое се наоѓа...

Кинески робот ќе бара злато во вселената

„Ориџн спејс“ во ноември ќе лансира ракета „Лонг марч“, со која ќе управува Кинеската национална вселенска станица. Во ракетата ќе се наоѓа првиот робот...

Уапсен крадец во Тетово – од стан одзел златен накит вреден...

Околу полноќ од полициски службеници од СВР Тетово на ул.„180“ во Тетово бил приведен И.Џ.(42) од Тетово, поради сомнение дека на 26.09.2020, во периодот...