Ознака: „златна топка“

„Златната топка“ нема да биде доделена поради пандемијата

Престижната награда „Златна топка“, која му се доделува на најдобриот фудбалер во светот, нема да биде доделена оваа година. Како причина наградата да не биде...

Роналдо: Петмина ја заслужија, но никогаш не ја добија „Златната топка“

Легендарниот бразилски фудбалер Луис Назарио да Лима Роналдо преку Инстаграм разговарал со славниот италијански фудбалер Алесандро дел Пиеро. Една од темите на нивниот разговор била...

Ван Дајк: Нема губитници во оваа конкуренција за „златната топка“

Во историјата на ова признание на „Франс фудбал“, кое се доделува од 1956 година, само 10 фудбалери го добиле повеќе од еднаш, а „златната...

Меси е првиот фудбалер со шест „златни топки“

Како и што се очекуваше, легендата на Барселона и на аргентинската репрезентација, Лионел Меси по шести пат ја освои најелитната индивидуална награда во фудбалот,...

Големи промени во трката за „Златната топка“

Првпат од 1995 година актуелниот победник не е номиниран за следната година, а првпaт од 1993 година на листата нема Шпанец. Во споредба со...

„Златната топка“ на Кипар за Тричковски

Македонскиот фудбалски репрезентативец Иван Тричковски ја доби престижната награда „златна топка“ на Кипар, како најдобар фудбалер сезонава, избран од тренерите во најсилното кипарско првенство. И...

Модриќ: Ова е единствено чувство

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е...

„Златната топка“ за Модриќ, Варан, Мбапе или за Гризман?

Признанието ќе биде доделено на 3 декември во Париз, а италијанските „Тутоспорт“ и „Кориере дела сера“ како прв фаворит го споменуваат Модриќ Медиумите во Италија...

„Златната топка“ ќе замине во други раце?

Меси и Роналдо по пет пати ја добиваа оваа награда во последните 10 години, но со оглед на настапите и резултатите на нивните селекции...

Модриќ „златен“, Азар „сребрен“, Гризман „бронзен“

Признанието „златна топка“ за најдобар фудбалер на Светското првенство (СП) во Русија заслужено го доби Лука Модриќ (Хрватска). Последен пат добитникот на највредната индивидуална...