25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:16

Ознака: златна палма

Филмот „Паразит“ освои „златна палма“ во Кан

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Јон Хо е добитникот на наградата „златна палма“ на 72-от Кански фестивал, гран при доби „Атлантик“, филмот на...

„Златна палма“ за јужнокорејскиот филм „Паразит“

Главната награда „Златна палма“ на овогодишниот Кански филмски фестивал е доделена на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун-хо за црната комедија „Паразит“. https://www.youtube.com/watch?time_continue=36&v=JLIIxDQmjyg Наградата за најдобра режија им...

Канскиот фестивал во чест на режисерката Агнес Варди

Организаторите на годинешниот 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан денеска ќе ги соопштат филмовите кои ќе се натпреваруваат за „Златна палма“. Овојпат, претседател на...

Златна палма освои јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисерот Хироказу Коре-Еда освои Златна палма на 71. Кански фестивал. Филмот „Blackkklansman (Black Klansman)“ на американскиот режисер Спајк Ли ја доби...

Почнува 71. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Седумдесет и првиот Меѓународен филмски фестивал во Кан, почнува денеска и ќе биде отворен со филмот „Todos lo saben“ на иранскиот режисер и оскаровец...

Филмови кои ќе се натпреваруваат за „Златна палма“

Вкупно 21 филм ќе влезат во конкуренција за наградата „Златна палма“ на 71. Меѓународен фестивал во Кан, кој годинава ќе трае од 8 до...