24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 1:25

Ознака: Златна Зора

Осудениот европратеник од Златна зорa екстрадиран од Брисел во Атина

Членот на Европскиот парламент Јанис Лагос, поранешен член на крајно десничарската партија Златна зора, кој беше осуден во Грција на 13 години затвор, беше...

Грчки европратеник, поранешен член на „Златна зора“ уапсен во Брисел

Грчкиот европратеник Јоанис Лагос, поранешен член на неонацистичката партија „Златна зора“, беше уапсен во Брисел откако му беше одземен пратеничкиот имунитет, тврдат извори од...

ЕП му го укина имунитетот на грчкиот пратеник и поранешен член...

Европскиот парламент му го укина имунитетот на грчкиот пратеник Јоанис Лагос, поранешен член на неонацистичката партија Златна зора, кој беше осуден во Атина на...

Продолжува судењето на Златна зора

Судскиот процес против членовите на Златна зора продолжи пред Апелациониот суд во Атина. Започна со кратка изјава на обвинителката Адамантија Економу, која побара да ѝ...

Зошто Златна зора успеваше толку долго да се извлече без казна?

Николаос Микалолиакос, лидерот на грчката радикална десничарска партија Златна зора, која се закануваше со граѓанска војна и со дерење на кожите на мигрантите, вчера...

Шефот на грчката ултрадесничaрска Златна зора осуден за управување со криминална...

Основачот и лидер на грчката радикална десничарска партија Златна зора, Николаос Микалолиакос, е прогласен за виновен за управување и припадност на криминална организација, а...

Атина под опсада на полицијата по пресудата за Златна зора

Грчката престолнина е опкружена од силни полициски сили. Причината е пресудата против неонацистичката група Златна зора, која атинскиот суд ја прогласи за криминална. Златна зора...

Завршува судењето на членовите на Златна зора во Грција

Најголемото судење на радикално десните екстремисти во Грција, групирани во партијата Златна зора и околу неа, денеска треба да заврши со изрекување на пресудата,...

Лидерот на Златна Зора се изјасни за невин за убиството на...

Лидерот на грчката крајно десничарска политичка партија, Златна Зора, Никос Михалолилакос, на денешното судење во Атина се изјасни за невин по обвинението, додавајќи дека...

Ѝ се ближи крајот на Златна зора?

Грција По неуспехот на парламентарните избори во Грција ослаби и организациската структура на десноориенираната Златна зора Грчката десноекстремна партија Златна зора доживеа тежок пораз на предвремените...