Ознака: Зимски олимписки игри

Пред Олимписките игри Кина ги засилува рестриктивните мерки

Според податоците на Националната здравствена комисија, во изминатите 24 часа во Пекинг се регистрирани девет заразени лица, од кои шест во населбата Фенгтаи Градските власти...

Македонската олимписка делегација подготвена за Пекинг

На Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг коишто ќе се оддржат од 4 до 20 февруари, Македонија ќе ја претставуваат тројца спортисти, од кои...

Франција нема да ги бојкотира Зимските олимписки игри во Пекинг

Франција нема да го следи примерот на некои други западни влади и нема да ги бојкотира Зимските олимписки игри во Пекинг во февруари, иако...

Пелоси повика на бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг

Претседателкaта на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, во вторникот, 18 мај, повика на американски дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри 2022 година во...

Стара челичарница се претвора во голем скијачки центар

До 2019 година една напуштена фабрика за челик ќе стане место каде што ќе се одвиваат натпревари во сноуборд на ЗОИ 2022 во Пекинг На...