Ознака: Зимбабве

Четворица министри во владата на Зимбабве досега починаа од коронавирус

Четворица министри во Владата на Зимбабве досега починаа од коронавирус, од кои тројца во последните две недели, што укажува на нагло ширење на инфекцијата...

Седум бебиња починале поради недостиг на персонал во родилиште во Зимбабве

Во преполно родилиште во главниот град на Зимбабве, Хараре, во една ноќ починаа седум бебиња зошто има недостиг на персонал, до што дошло поради...

Сопругата на потпретседателот на Зимбабве обвинета дека се обидела да го...

Мери Чивенга, поранешна манекенка и сопруга на потпретседателот на Зимбабве, Константино Чивенга, е обвинета за обид за убиство на нејзиниот сопруг. Таа денеска се појави...

Почнува Купот на нации на Африка, полн со ѕвезди на светскиот...

На стадионите во Египет ќе настапат европските клупски прваци Салах, Мане и Кеита, потоа Чупо-Мотинг, Марез, Ванјама, Зијеч, Онана..., а на селекторските клупи ќе...

Циклонот Идаи предизвика хуманитарна катастрофа на југот од Африка

Циклонот „Идаи“ предизвика голема катастрофа во јужниот дел на Африка. Последиците од оваа временска непогода ги почувствуваа повеќе од стотина илјади луѓе, констатираат од...

Најмалку 24 загинати во налет на циклон во Зимбабве

Најмалку 24 лица загинаа, а околу 40 се водат како исчезнати, во источниот дел на Зимбабве по налет на циклонот „Идаи“, кој исто така...

Полициска тортура врз демонстрантите во Зимбабве

Група за човекови права во Зимбабве ги обвини војниците кои делуваат на протестите во државата за „систематска“ тортура врз демонстрантите, пренесува Би-би-си. Силните критики...

Продолжува владината забрана за социјални мрежи во Зимбабве

Владата на африканската земја Зимбабве ја продолжи забраната на социјални мрежи во земјата која трае повеќе од една недела, додека на улиците на масовните...

Претседателот на Зимбабве повика на „национален дијалог“ по насилните протести

Претседателот на Зимбабве, Емерсон Mнангагва повика на „национален дијалог” денеска по неколкудневните протести во врска со зголемувањето на цените на горивото во кои има...

Власта го изгаси интернетот за да спречи протести во Зимбабве

Властите во Зимбабе го продолжија привременото прекинување на доставувањето на интернет за граѓаните. Жителите на оваа африканска земја излегоа на улиците и ги наполнија...