20.7 C
Skopje
21.10.2019 - 12:27

Ознака: зима

Каква зима нѐ очекува

Од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија, барем кога станува збор за наредните неколку дена, ја потврдуваат оваа прогноза. Оттаму посочуваат дека во земјава...

Скопјани во исчекување дали ќе дишат почист воздух зимава

За еден месец во Скопје почнува грејната сезона, а граѓаните се прашуваат кои конкретните мерки ќе ги преземат надлежните за справување со загадувањето. Лошото...

Австралиските кенгури уживаат во снегот

https://www.youtube.com/watch?v=hmJhEFrvCyc Југоисточниот дел на Австралија деновиве е погоден од студен бран, при што температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а...

Студен бран ја погоди Австралија

Југосточниот дел од Австралија го погоди студен бран со температури кои се движат околу три степени под нулата. Уште во саботата, метеоролозите издадоа предупредување за...

Најмногу снег на Попова Шапка, повеќе од еден метар

Повеќе од еден метар снег е измерен утрово на Попова Шапка. Во Маврови Анови се измерени 83 сантиметри, 58 во Пожаране, 52 во Крушево, 51...

Mамки што се користат наесен или во зима

Добри есенски мамки се на пример глистите, ларвите, ракчињата, црвите, но лебот е, сепак, незаменлив, а во зима треба да се избегнуваат големи количества...

Превентивата е најважна за заштита на милениците во зима

Се препорачува сопствениците да ги облекуваат своите миленици во зимски јакни и капутчиња за да се заштитат од студот Настинката кај кучињата најчесто се открива...

Големиот студ ја смрзна и градската река во Кичево

Екстремно ниските температури кои деновиве владеат во земјава, придонесоа по неколку потопли зими да смрзне и градската река во Кичево. Таа деновиве целосно е...

ДЗС со препораки до граѓаните кои одат на планина во зимски...

Од Дирекцијата за заштита и спасување поради временските услови, нагла промена на температурата, појава на магла и слично, на сите граѓани на Република Македонија...

Зимската бура одложи илјадници летови во САД

Зимска бура во САД предизвика одложување на илјадници летови, а стотици беа откажани. Причината за вчерашното нарушување на воздушниот сообраќај е поради зимската бура, која...