17.8 C
Skopje
22.10.2021 - 17:48

Ознака: зима

Управувањето возило во зима без соодветна опрема е како руски рулет

Иако интензивните врнежи од снег беа најавени однапред од страна на Управата за хидрометеоролошки работи, сепак многумина од возачите не ги испочитуваа предупредувањата, но...

Премиерлигашите не сакаат да трошат пари во зима

Помалото трошење пари во јануари во текот на минатите години покажува дека на зимскиот преоден рок, на средината од сезоната, сѐ повеќе се гледа...

Намирници што можете да ги јадете во зима и нема да...

Како да ослабитe во зима кога обично се јаде потешка храна, а сѐ почесто се консумира и алкохол. Нутриционистите откриваат кои сезонски намирници се...

„Мали жени“ – филмска приказна што ќе ве згрее оваа зима

Оваа зима во кината пристигнува вечниот класик, безвременската приказна за четири млади жени што се борат за сопствениот живот. Станува збор за „Мали жени“,...

Каква зима нѐ очекува

Од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија, барем кога станува збор за наредните неколку дена, ја потврдуваат оваа прогноза. Оттаму посочуваат дека во земјава...

Скопјани во исчекување дали ќе дишат почист воздух зимава

За еден месец во Скопје почнува грејната сезона, а граѓаните се прашуваат кои конкретните мерки ќе ги преземат надлежните за справување со загадувањето. Лошото...

Австралиските кенгури уживаат во снегот

https://www.youtube.com/watch?v=hmJhEFrvCyc Југоисточниот дел на Австралија деновиве е погоден од студен бран, при што температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а...

Студен бран ја погоди Австралија

Југосточниот дел од Австралија го погоди студен бран со температури кои се движат околу три степени под нулата. Уште во саботата, метеоролозите издадоа предупредување за...

Најмногу снег на Попова Шапка, повеќе од еден метар

Повеќе од еден метар снег е измерен утрово на Попова Шапка. Во Маврови Анови се измерени 83 сантиметри, 58 во Пожаране, 52 во Крушево, 51...

Mамки што се користат наесен или во зима

Добри есенски мамки се на пример глистите, ларвите, ракчињата, црвите, но лебот е, сепак, незаменлив, а во зима треба да се избегнуваат големи количества...