Ознака: земјотрес

Силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Ломбок. Пред една недела во земјотрес во тој регион, загинаа 16 луѓе. Објавено...

Над 500 планинари спасени по земјотресот во Индонезија

Повеќе од 500 планинари биле спасени од вулканската планина Ринџани на индонезискиот остров Ломбок, каде што останаа заробени поради одрони предизвикани од силниот земјотрес...

Американски новинар: „Ви се кине срцето кога ќе ја видите скопската...

Невидената трагедија што му се случи на Скопје во земјотресот од 26 јули 1963 сѐ уште се раскажува низ многубројни драматични приказни, кои некои...

Момчето што спаси 36 животи во скопскиот земјотрес

Многу се и сѐ уште не можат да се раскажат сите приказни на луѓето што го преживеале катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година....

Изложба во автентичен амбиент на железничка станица

Вечерва, во 20 часот, во Музејот на градот Скопје ќе биде отворена изложбата „Од братство и единство ’63 до Скопје ’63“, подготвена по повод...

Петстотини акцијаши од цела Југославија доаѓаат во Скопје

Младите ентузијасти, кои го градеа автопатот Братство и единство на трасата Куманово - Велес пред 40 години, беа сместени во некогашната акцијашка населба во...

Скопје одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје со повеќе активности и манифестации одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000...

„Разбуди се Скопје“ ќе го потсети главниот град на земјотресот од...

На пет различни локации низ главниот град утре во 5.17 часот ќе се спроведе аудио-уметничка акција во траење од една минута „Разбуди се Скопје“,...

„Зборува Скопје“ – почна одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес

Не е заборавена поддршката што пред 55 години нашиот град ја доби од целиот свет. Ова нека биде добра прилика да покажеме дека го...

Иран продолжува да се тресе, најмалку 75 повредени

Најмалку 75 луѓе се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала што го погоди западниот дел од Иран. Во таа...