Ознака: земјотрес

Најнов биланс: Најмалку 62 загинати во ерупцијата на вулканот во Гватемала

Земјотрес со јачина од 5,2 степени го погоди денеска крајбрежјето на Гватемала, еден ден по силната вулканска ерупција. Епицентарот бил во Пацификот, на длабочина од...

Земјотрес почувствуван синоќа во Скопје

Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 2,8 степени е регистриран синоќа во 21 часот и 29 минути во скопското епицентрално подрачје. Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ соопшти дека...

Катастрофи (1): Земјотрес

Земјотресот го затекнува додека е на море. Во Малинска, во хотел со голема камена тераса на која навечер се пее „Марина“ и се игра...

Земјотреси во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион регистрираше по полноќ Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите биле на 85 километри југозападно...

Седум земјотреси на Спорадските Острови и Крит

Вкупно седум земјотреси со послаб интензитет се регистрирани денеска во период од неколку минути во реонот на Спорадските Острови и Крит во јужниот дел...

Умерен земјотрес го погоди Мексико

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала минатата ноќ го погоди југозападниот дел на Мексико, соопшти мексиканската Национална сезимолошка служба. Земјотресот се случил...

Кинескиот град на духови секоја година привлекува милиони туристи

Кинеската провинција Сичуан, која пред 10 години беше разурната од силен земјотрес, при што 87.000 луѓе загинаа, секоја година ја посетуваат неколку милиони туристи. Иако...

Силен земјотрес го погоди планинското подрачје на Авганистан

Земјотрес со магнитуда од 6,2 степени според Рихтеровата скала бил регистриран денеска во Авганистан, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар. Епицентарот на потресот бил во планинскиот...

По ерупцијата на вулканот Килауеа, серија силни потреси на Хаваи

На Големиот Остров на американската сојузна држава Хаваи, денеска дојде до серија силни потреси, од кои еден беше со 6,9 степени според Рихтеровата скала,...

Над 70 повредени во земјотресот во Иран

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот, планински дел на Иран, при што се повредени најмалку 76 лица. По...