Ознака: земјотрес

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со итензитет од 6,0 степени, според Рихтеровата сакала, денеска е регистриран во Јапонија, соопшти јапонската Национална метеоролошка служба. Епицентарот на земјотресот е регистиран во...

За две дена во Албанија регистрирани 516 земјотреси

Во изминатите две деноноќија,од средата, кога во 11:02 часот беше регистриран првиот и најсилен земјотрес со јачина од 5,2 степени, според Рихтер, во Албанија...

Земјотрес во Црна Гора

Земјотрес со интензитет од 3,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Црна Гора. Епицентарот на земјотресот бил на подрачјето на Цетиње, на длабочина...

За еден час во Албанија почувствувани 46 потреси

Серија земјотреси ја погодија денеска Албанија, при што предизвикаа материјална штета и паника меѓу населението. Според Рапо Ормени од Сеизмолошкиот институт во Тирана по првиот...

Земјотрес почувствуван во Македонија

Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Албанија. Земјотресот е почувствуван и во Црна Гора, во Косово, во Србија...

Силен земјотрес во близина на Мексико

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтерова скала, го погоди тихоокеанскиот брег на Мексико, соопшти Геолошкиот институт на САД. Засега нема информации за евентуални...

Земјотрес регистриран на грчкиот остров Лезбос

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска кај грчкиот остров Лезбос. Институтот за геодинамика на атинската Национална опсерваторија соопшти дека епицентарот...

Почувствуван умерен земјотрес на Пелопонез

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтер го погоди утринава западниот дел на Пелопонез. Епицентарот на земјотресот бил на 37 километри југозападно од Пилос,...

Најмалку три жртви во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица настрадаа, а над 200 други се повредени во силниот земјотрес што вчераутро го погоди јапонскиот град Осака. Меѓу жртвите е и...

Предизвикан вештачки земјотрес по победата на Мексико против Германија

Илјадници навивачи на мексиканскиот национален фудбалски тим, славеа бурно низ улиците на мексиканските градови. А, пак, мексиканското тло буквално се затресе, кога напаѓачот Ирвинг...