-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:29

Ознака: земјотрес

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Три лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди североистокот на Јапонија рано утрово. Според агенциите, не...

Силен земјотрес од 7,2 степени во Тихиот Океан

Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во близина на пацифичкиот остров Вануату рано утрово, објави Европскиот медитерански сеизмолошки...

Земјотрес кај Кичево и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала синоќа ја потресе околината на Кичево. Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип...

Нов силен земјотрес на Крит, стотици луѓе ја поминаа ноќта во...

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од...

Силен земјотрес во Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција. Според локалните медиуми, земјотресот бил почувствуван на Крит. Епицентарот на земјотресот бил...

Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја. Од потресот штета претрпеа неколку...

Земјотрес од Албанија почуствуван и во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје...

Силен земјотрес во Кина, најмалку тројца починати

Најмалку три лица загинаа денеска, а 60-ина се повредени во земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала во провинцијата Сечуан во југозападна...

Слаб земјотрес почувствуван во Виница

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван синоќа во Виница. Земјотресот се случил 21 минута по полноќ, информираат од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот е регистриран на 19 километри...