14 C
Skopje
19.9.2018 - 7:44

Ознака: земјотрес

Силен земјотрес во близина на брегот на Алјаска

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтерова скала вчера беше регистриран во близина на брегот на американската држава Алјаска, соопшти американскиот Геофизички институт. Епицентарот...

Силен земјотрес го погоди Орегон

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер ја погоди денеска американската сојузна држава Орегон, соопшти американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот бил на...

Силен земјотрес регистриран североисточно од Ломбок

Земјотрес со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Индиски Океан, на 124 километри север-североисточно од индонезискиот остров Ломбок, јави Американскиот...

Силен земјотрес кај Фиџи предизвика мало цунами

Силен подводен земјотрес, со јачина од 8,2 степени, според Рихтеровата скала, забележан е кај Фиџи. Земјотресот предизвикал мало цунами.  Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на...

Индонезија: Силен земјотрес го погоди Ламбок

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени, според Рихтеровата скала, денеска го погоди индонезиски остров Ламбок, соопшти Американскиот геолошки завод.  Епицентарот на земјотресот се наоѓа...

Силен земјотрес регистриран во јужниот Атлантик

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во јужниот дел на Атлантски Океан, соопшти Американскиот геофизички институт. Земјотресот бил на...

Над 430 загинати во земјотресот на Ломбок

Бројот на жртвите од земјотресот што го погоди индонезискиот остров Ломбок на почетокот од месецот, се искачи над 430 луѓе, додека материјалната штета се...

Земјотресот го издигна островот Ломбок за 25 сантиметри

Силниот земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала што на 5 август го погоди индонезискиот остров Ломбок, придонесе за негово издигнување за...

Земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот во Албанија

Земјотресот кој поладнево беше почуствуван во Македонија е со јачина од пет степени според Рихтеровата скала, а епицентарот е регистриран на 115 киломтери југозападно...

Расте билансот од земјотресот во Иноднезија – 227 загинати

Бројот на загинати во силниот земјотрес што во неделата го погоди индонезискиот остров Ломбок порасна на 227, изјави Нијоман Сидекарј, директор на провинциската Агенција...