-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:14

Ознака: земјотрес

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во западните делови на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска во 12 часот и 23 минути, регистрирала нов земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија,...

Регистрирани земјотреси на границата со Албанија

Два земјотреса беа регистрирани утринава на македонско-албанската граница и почувствувани во повеќе делови од земјава. Првиот потрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала...

Земјотрес почувствуван во Охрид

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Европската макроисеизмичка скала е регистриран ноќеска во Охрид. Епицентарот на потресот забележан во 3.26 часот бил во близина...

Земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди Источниот Медитеран

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека утрово е регистриран земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала во Источниот Медитеран. Центарот наведува дека епицентарот...

Земјотрес почувствуван во северозападните делови на Македонија

Земјотрес со епицентар во Албанија, на 147 километри западно од Скопје, бил регистриран синоќа во 22.13 часот од страна на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Силен земјотрес регистриран во Албанија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала бил почувствуван околу 22.13 часот, 53 километри северозападно од Тирана. Според албанските портали, епицентарот бил на...

Земјотрес на Бали, три лица го загубија животот

Три лица го загубија животот, а седум се повредени во земјотрес со интензитет од 4,8 степени што го погоди индонезискиот остров Бали, пренесува АФП. Две...

Предупредување за цунами по два земјотреса во Грција

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Грција. Според локалните медиуми, епицентарот на земјотресот бил регистриран во близина на...

Силен земјотрес во Јапонија

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија. Според последните информации, епицентарот бил на 52 километри од Токио. За сега...

Силен земјотрес го погоди Пакистан

Најмалку 20 лица загинаа, а околу 150 се повредени во земјотресот што утрово ја погоди пакистанската провинција Белучистан, пренесуваат тамошните медиуми. Пакистанските власти соопштија дека...