Ознака: земјотрес

Горан Каран му посвети песна на девојчето што загина во земјотресот...

Популарниот сплиќанец Горан Каран предизвика почит кај своите обожаватели, со кои периодов комуницира на социјалната мрежа Фејсбук, но истовремено и ги растажи. Тој објави...

Загреб не мирува

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван...

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени во Загреб

Уште еден благ потрес почувствуваа загрепчани. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер. Тие посочуваат дека ова е 11 потрес во Загреб во последните...

Загреб го погоди силен земјотрес

Главниот удар, придружен со три помали потреси, предизвика голема материјална штета во градот, а властите апелираат граѓаните да ги почитуваат и мерките за спречување...

Нов силен земјотрес во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван утринава во Загреб. Епицентарот бил на 10 километри длабочина, на четири километри северно...

Нов земјотрес во Загреб

Во Загреб околу 16.16 часот бил почувствуван уште еден земјотрес, кој е шестти по ред од изутринава, пренесуваат локалните медиуми. Според информациите, пријавени се оштетувања...

Во земјотресот во Загреб оштетени 66 објекти и 23 автомобили

Загрепската полиција ги објави првите официјални податоци за штетата предизвикана од серијата земјотреси, според кои до 11 часот денеска регистрирани се вкупно 66 оштетени...

Два земјотреса во Загреб, луѓето на улица

Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди утрово Загреб во 6 часот и 23 минути. Потоа следел уште еден помал земјотрес со интензитет...

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција,...

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина од 5,7 степени по...

Силен земјотрес на границата меѓу Иран и Турција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди регионот на границата меѓу Иран и Турција, соопшти Европскиот Медитерански сеизмолошки центар. Иранските власти соопштија...