Ознака: земјотрес

Нов земјотрес во Маврово

Попладнево во 15 часот е регистриран нов земјотрес во Mавровскиот Rегион од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Според информациите, епицентарот е на длабочина од 2...

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес со сила од три степени по Рихтер е забележан во југозападна Бугарија, на бугарско-грчката граница, соопшти денеска Институтот за геофизика, геодезија и географија...

Регистриран земјотрес со епицентар во близина на Виена

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала се случил вечерва во област недалеку од Виена, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). ЕМСЦ првично извести...

Земјотрес почувствуван во западниот дел од Македонија

Земјотред од 2,9 степени според Рихтеровата скала утрово во 6 часот и 15 минути бил регистриран во реонот на Маврово. Од Сеизмолошката опсерваторија соопштија дека...

Јапонија стравува од цунами по земјотресот со јачина од 7,2 степени

Во Јапонија е издадено предупредување за цунами, откако земјотрес со јачина од 7,2 степени по Рихтер го потресе брегот на префектурата Мијаги. Се очекува цумани...

Тлото во мавровскиот регион не мирува

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Македонија. Епицентарот е во мавровскиот регион. Истиот е почуствуван во западните...

Земјотрес кај Зеница

Земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 05,10 часот кај Зеница. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека епицентарот на земјотресот...

Нов земјотрес на подрачјето Тетово-Гостивар

Изминатата ноќ бил регистриран нов земјотрес со епицентар во Тетово-Гостивар, информираат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Земјотресот бил со јачина од три степени според Европската...

Синоќа два силни земјотреса со епицентар во мавровскиот регион

Два силни потреса, со јачина од 4,7 и 4,4 степени по Рихтер синоќа го погодија гостиварско-мавровскиот регион, а земјотресите беа почувствувани во Скопје и...

Почувствуван земјотрес на подрачјето Тетово – Гостивар

Вечерва, почувствуван е земјотрес на подрачјето на Тетово и Гостивар, информираат од Сеизмолошката опсерваторија. Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и...