20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:43

Ознака: земјотрес

Земјотрес ја разбуди Петриња

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска доцна синоќа. Земјотресот се случил во 1.23 часот. Според „Јутрањи лист“, граѓаните пријавиле...

Силен земјотрес го потресе Шибеник

Хрватската сеизмолошка служба објави дека силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала утрово во 5.59 часот ја погоди областа Шибеник. Епицентарот бил...

Два земјотреса почувствувани во Маврово

Два последователни земјотреса почувствувани се попладнево во околината на Маврово.  Првиот потрес бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала и со епицентар...

Земјотрес ja стресе Грција

Силен земјотрес попладнево ja стресе Грција. Потресот е со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на длабочина од 38 километри и 15...

Три земјотреси регистрирани рано утрово во околината на Маврово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,...

(Видео) Силен земјотрес од 7,4 степени во Кина

Кина ја погоди земјотрес од 7,4 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на земјотресот е на 524 километри од градот Ланжу. https://www.youtube.com/watch?v=I4SiuyiAh70&feature=emb_title Ова беше втор земјотрес во...

Силен земјотрес ја погоди југозападна Кина

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска погоди област во југозападна Кина во близина на границата со Мјанмар, но засега...

Почувствуван земјотрес во околината на Маврово

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала, во 12 часот и 6 минути, бил почувствуван од населението во Маврово, Гостивар. Земјотресот е од...

Регистриран земјотрес со епицентар во Гостиварско

Синоќа околу 1 часот и 20 минути по полноќ, Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистриралa земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар, со епицентар...

Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Македонија

Силен земјотрес со магнитуда од 5,2 степени според Рихтер синоќа околу 23.31 часот ја стресе Грција. Земјотресот според сервисот ЕМСЦ, бил на 14 километри југозападно...