Ознака: земјотреси

Прогласена вонредна состојба во три грчки региони поради земјотресите

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси,...

Нови земјотреси утрово во Петриња, биле почувствувани и во Загреб

Утрово се регистрирани два нови земјотреси со епицентар кај Петриња со јачина од 3,7 и 3,3 степени според Рихтеровата скала. Првиот земјотрес со јачина од...

Силни земјотреси ја погодија Турција

Земјотрес со јачина од 4,7 степени ја погоди централна Турција, објави Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД). АФАД на својата официјална веб-страница...

Во следните години целиот Балкан е загрозен од силни земјотреси

Земјотресите што деновиве ја погодија Хрватска најавуваат дека во наредните години ќе дојде до силни потреси на целиот Балкан. Сепак, сега е тешко точно...

Во рок од еден час, три силни земјотреси во морето кај...

Три силни земјотреси во рок од еден час се случија во морето во близина на Грција. Прво, нешто пред 15 часот, земјотрес со јачина од...

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот,...

Изутринава почувствувани два земјотреси во Штип

Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево утринава во 8 часот и во 8:15 часот, регистрираше два земјотреси, чиј...

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама...

Тлото на Балканот не мирува – регистрирани 15 нови земјотреси

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се...

Во Албанија за два дена регистрирани 310 земјотреси

Во Албанија сè уште се трага по исчезнати луѓе по серијата од силни земјотреси, кои започнаа вчера во раните утрински часови со најсилниот со...