Ознака: земјоделци

Заев: Во буџетот има пари за обештетување на земјоделците

Претседателот на Владата, придружуван од заменик-претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и од министерот за земјоделство,...

Шкотите предупредени да не ги садат семињата од мистериозните пакети

Експертите ги предупредуваат граѓаните на Шкотска да не ги садат мистериозните пакети со семе, кои стотици граѓани ги добија преку пошта, иако не ги...

Прилепските земјоделци бараат субвенции за раноградинарски и за житни култури

Околу 2.700 земјоделци од прилепскиот и од долненскиот регион доставиле барања за субвенции, информираат од Подрачната единица на Министерството за земјоделство. Според раководителот на подрачната...

Земјоделците и понатаму со слаб интерес за осигурување на посевите

Главен проблем ни е недостигот од финансиски средства, истакнуваат земјоделците објаснувајќи дека не успеваат да заработат ниту за набавка на основите материјали и хемикалии...

Jанушев: Во програмата предвидуваме 640 милиони евра за земјоделците

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборната единица три, Игор Јанушев, денеска преку видеообраќање упати порака до граѓаните порачувајќи дека потребно...

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и земјоделците за...

Владата вчера на седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За нив нема да важи забраната за движење во периодот од...

Повикот за финансиска поддршка за млади земјоделци ќе трае до 10-ти...

За осум дена односно на 10-март, завршува јавниот повик за мерката 113 „Поддршка за поттикнување на земјоделското производство“. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги...

Земјоделците се жалат за ниските откупни цени

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во изминатите три години извозот на земјоделските производи се зголемил за 1,63 отсто, а увозот за...

Полицијата ги пресретна земјоделците

„Оставка“, „Готов си“, Апаши“, „Оди си, Заев“ беа само дел од пораките на земјоделците и сточарите кои со трактори и приколки, од трговскиот центар...

МЗШВ: За две и пол години се исплатени 314,5 милиони евра...

Во соопштението на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во врска со денешниот протест на земјоделски здруженија се наведува дека Министерството заедно со Агенцијата...