14 C
Skopje
26.9.2018 - 13:04

Ознака: земјоделство

Почна исплатата на првите средства од ИПАРД 2

Платежната агенција денеска ги исплати првите 10 барања за средства од ИПАРД 2 Програмата. Како што соопшти директорот на Агенцијата Николче Бабовски по посетата на...

За македонското земјоделство идната година 15 милиони евра од ЕУ

За 2019 година преку ЕУ договоривме 15 милиони евра поддршка на македонското земјоделство. Со 3,5 милони евра од нив ќе се градат нови системи...

Дождот добредојден за земјоделството, велат агрометеоролозите

Бранот врнежи што ја зафати Македонија е добредојден за земјоделските култури. Според агрометеоролозите, недостигаше влага во површинскиот слој на почвата особено поради топлото време...

Субвенциите само ги крпат дупките во земјоделството

За да остварат некаков профит, некои од земјоделците се одлучуваат производот на нашиот пазар да го продаваат на црно, а тие што сѐ уште...

Субвенции за откупувачите на сливи

Министерството за земјоделство воведува нова субвенција за откупот на сливи. Откупувачите регистрирани за преработка на земјоделски производи и правните лица регистрирани за вршење трговија...

Сушата предизика штети од над милијарда евра во германското земјоделство

Сушата што од пред неколку недели зафати неколку реони на Германија му нанесе штети на германското земјоделство од на една милијарда евра, јави ДПА. Во...

Салвини и објави војна на мафијата во италијанското земјоделство

Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска им објави војна на, како што рече, мафијашките мрежи кои организираат странци да работат...

НФФ: Косовската одлука покажа дека пласманот е реален проблем на македонското...

Косовската одлука за зголемување на царините само потврди дека пласманот на производите се уште е еден од најголемите проблеми на македонското земјоделство, смета Националната...

Побрзо да се поднесат барања за утврдување на штетите од невремето...

Жалосна е сликата на терен во прилепскиот регион, најмногу во Мало и Големо Коњари, во населбата Варош, каде силното невреме проследено со град ги...

Македонија очекува Косово да ја повлече одлуката за повисоки царини

Македонската Влада прави сė за да не воведе контра - мерки за Косово, но ќе го заштити домашното производство доколку и по закажаните министерски...