Ознака: земји

„Астра зенека“ ја намалува испораката на вакцини за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото. До намалување на испораката на...

Земји што издвоија најмногу средства за помош од ковид-19

САД неодамна го усвоија и третиот предлог-закон за стимулирање на економијата, а меѓународната споредба покажува дека беше крајно време. Според анализата на аналитичкиот центар...

Африканските земји и понатаму добри домаќини за Русите

На 6 ноември Судан и Русија потпишаа документ што на Русите им дозволува формирање поморска база и центар за снабдување. Според овој договор, базата...

Најдобар лек против терористите на Балканот е заедничка превентивна реакција на...

Балканот, а со тоа и Македонија, поради специфичната геостратегиска положба, како и поради мултиетничноста како карактер на општествата на Балканот, секогаш е под ризик...

Г20 привремено ќе ги замрзне долговите кон сиромашните земји

Финансиски претставници на 20-те најмоќни економии во светот постигнаа договор со кој им се замрзнуваат долговите на најсиромашните земји за најмалку шест месеци по...

ЕУ ќе плати за 88 милиони дози на вакцини за сиромашните...

Европската Унија планира да инвестира околу 230 милиони евра во системот за набавка на вакцини „Ковакс“ Европската Унија (ЕУ) сака да инвестира во околу 88...

Светската банка бара Г20 да им ги намали долговите на сиромашните...

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, ги повика земјите од Г20 да разговараат за намалување на долговите на најсиромашните земји за да се минимизираат...

Бајден: Добивам доверливи информации, неколку земји се обидуваат да ги поткопаат...

Кандидатот за претседател на демократите, Џо Бајден, предупреди дека Русија, Кина и другите ривали се обидуваат да ги поткопаат претстојните претседателски избори во САД....

Изборите во балканските земји – да се биде или не

На 15 јули и граѓаните на Македонија ќе треба да се изјаснат за политичките опции што им се ставаат на располагање. Учесниците во предизборниот...

Германија ќе ги предупредува граѓаните во кои земји да не патуваат

Германија планира да го продолжи предупредувањето за патување во повеќе од 160 земји надвор од ЕУ до 31 август годинава, поради страв од ширење...

Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 25 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet jojo diamond is unbreakable

Wonder Egg Priority (https://funimationfree.com/m/ONkb) Episode 2 at Funimation bleach funimation