Ознака: земји-членки

Мицотакис: Земјите членки на ЕУ не се чесни

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис порача дека земјите членки на ЕУ не одговориле на барањето да преземат 3.000 малолетни мигранти без придружба, кои моментално живеат...

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат...

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Македонија и Албанија со ЕУ, порача дека полноправното...

Одлука за датум во последна минута

Последните сигнали се дека Франција и натаму се спротивставува на Македонија и на Албанија да им се додели датум за почеток на пристапните преговори,...

Грција заинтересирана само за небото над Скопје?!

Ценејќи и судејќи според официјалните изјави што доаѓаат од Атина, впечаток е дека Грција воопшто не се придржува кон договорот од Преспа и продолжува...

Столтенберг: Северна Македонија до декември би можела да стане полноправна членка...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека процесот на ратификација на пристапниот протокол за Северна Македонија ќе се заврши до декември годинава,...

И ЕУ и САД согледуваат ризик за Балканот

Недоделувањето датум за преговори за Македонија и за Албанија со ЕУ, како и недоволниот ангажман на САД во регионот, претставуваат своевиден ризик за Балканот...

Европејците предвидуваат распад, Македонија чека датум

И додека сите се фокусирани на дилемата дали ЕУ ќе додели датум за почеток на пристапните преговори за Македонија, мнозинството Европејци, според последните истражувања...

Над третина од членките го ратификуваа Протоколот за членство во НАТО

Единаесет земји-членки на НАТО досега го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во Алијансата. Вчера во еден ден парламентите на Полска и на Словачка...

Условите на Брисел растегливи како хармоника

Иако се сметаше дека спорот со Грција досега беше и најголема пречка на нашиот пат кон ЕУ, се покажа дека и не било така....

Со новото име и во Советот на Европа

Советот на Европа официјално ја заведе земјава под нејзиното ново име. На интернет-страницата на најстарата паневропска организација, Советот на Европа, чие седиште е во...