5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 11:20

Ознака: Земја

Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека...

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи, објави Си-ен-ен. - Нашите мисли...

Како би изгледала Земјата без океаните?

Океаните покриваат најголем дел од површината на Земјата, вклучувајќи ги нејзиниот најдолг планински венец и античките патеки што во минатото ги поминувале луѓето од...

Најстариот материјал на Земјата пронајден во метеорит

Научниците го открија најстариот познат цврст материјал на Земјата во метеоритот што падна во Австралија во 1960-тите години. Малите ситни честички од ѕвездена прашина...

Откриени мистериозни честички што доаѓаат од центарот на Земјата

Во најголемата подземна лабораторија во светот, научниците успеаја да соберат мистериозни геонеутрино-честички, тие се лесно наелектризирани честички за кои одамна се сметаше дека немаат...

Астероид експлодира над Земјата

Голем број очевидци пријавија дека во вторникот вечерта виделе како огнената топка гори на небото, а експертите пресметаа дека пропатувала скоро половина милијарда километри. Метеорскиот...

До датумот заедно, потоа секоја земја одделно

Воздржаноста во изјавите на германската канцеларка предупредува на внимателност за големината на очекувањата, но поттикнува и на барање на значењето на зборовите за „следење...

НАСА откри планета погодна за живот близу Земјата

Ловецот на планети на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата. Ѕвездата ТОИ 700 површински...

НАСА најде шеќери во метеорити паднати на Земјата

Метеоритите што се срушиле на Земјата, стари милијарди години, содржат шеќери, откриле истражувачите, потврдувајќи ја идејата дека астероидите содржат некои од основните состојки потребни...

Површината на Титан ја создале исти сили како и Земјата

Научниците објавија дека на најголемата месечина на Сатурн, Титан има многу езера, планини и песочни дини, а нејзината површина е создадена од истите сили...

Пендаровски: Да не бев претседател и јас би се иселил од...

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со...