13.8 C
Skopje
23.9.2021 - 23:23

Ознака: земјата

Гигантски астероиди ѝ се доближуваат на Земјата

Центарот на НАСА за истражување небески тела што минуваат покрај Земјата будно внимава на небото, испитувајќи над 26.000 астероиди и помал број комети што...

Околу Петриња се појавуваат дупки во земјата

Земјата во подрачјето околу Петриња продолжува да се тресе, по силниот земјотрес што го погоди хрватскиот град пред новогодишните празници. Во изминатото деноноќие биле...

„Марадона беше некој што го допре небото со рацете, но секогаш...

Марадона беше погребан на гробиштата „Бела Виста“ на периферијата на Буенос Аирес, каде што се погребани и неговите родители, на мала приватна церемонија. На...

Западот и понатаму не го признава Лукашенко, протестите во земјата...

Повеќе земји од Европа, а од неодамна и САД се огласија дека не ги признаваат објавените резултати од изборите во Белорусија, а истовремено и...

Дали експлозијата во Бејрут ќе детонира и економска криза во земјата

По минатонеделната силна експлозија во Бејрут, во која загинаа над 160 лица, а 6.000 засега се повредени, во земјата деновиве изби бран на протести...

Вселенска карпа потенцијално опасна за Земјата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека наскоро покрај Земјата ќе поминат пет астероиди. Истовремено е идентификувана и вселенска карпа од која се заканува најголем...

Годишно на Земјата паѓаат 16 илјади килограми вселенски материјал

Се чини дека Земјата е под постојани „напади од небото“, бидејќи секоја година на нашата планета паѓаат 16.000 килограми вселенски материјал, покажува најновото истражување. Тим...

Ново научно откритие ја потврди библиската вистина

Се чини дека археолошкото откритие во австралискиот регион Пилбара навестува дека барем дел до библиската приказна што го опишува создавањето на светот е вистинит,...

Данските научници со ново откритие за формирањето на Земјата

Според новите податоци, процесот за формирање на Земјата траел околу пет милиони години, а истражувачите проценуваат дека во овој период е создадено јадрото на...