Ознака: Зеленски

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели, е поинаква земја која...

Трамп најави транскрипт од вториот разговор со Зеленски

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека Белата куќа ќе обелодени транскрипт од вториот разговор со претседателот на Украина, Владимир Зеленски. Тој истакна дека документот...

Зеленски со закон го укина пратеничкиот имунитет

Украинскиот претседател Владимир Зеленски потпиша закон со кој на пратениците им се укинува пратеничкиот имунитет, информира веб-страницата на украинскиот парламент. Предлог-законот за измена и дополнување...

Зеленски бара итна средба со Путин, Макрон и Меркел

Украинскиот претседател Владимир Зеленски побара од рускиот и од францускиот претседател, Владимир Путин и Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел да одржат итна...

Зеленски потпиша декрет со кој го отвора пристапот до Чернобил

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска потпиша декрет со кој се укинуваат претходните бројни забрани за посета на чернобилската „зона“ околу местото на катастрофалната...

Приоритетите и главните цели на Зеленски и понатаму остануваат непознати

И по два месеци од неговото преземање на претседателската функција, Владимир Зеленски останува во голема мера непознат за европските главни градови. Неговите вистински планови...

Меркел неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка Ангела Меркел изгледаше како да не и е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во Берлин го пречекуваше украинскиот...

Зеленски е подготвен за разговори со Русија и приближување кон НАТО

Новоизбраниот украински претседател Володимир Зеленски, кој претходно ја исклучи можноста за какви било преговори со Русија, изјави дека сега сака да разговара со Москва,...

Зеленски: Украина е подготвена на преговори со Русија

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг дека Украина е подготвена на преговори со Русија и спроведување...

Зеленски му го врати украинското државјанство на Саакашвили

Новиот украински претседател, Володомир Зеленски, одлучи на поранешниот грузиски претседател, Михаил Саакашвили, да му го врати украинското државјанство. -Се враќам дома. Благодарам, претседателе Зеленски- објави...