-1.2 C
Skopje
18.1.2020 - 11:32

Ознака: зеленило

Данок за зеленило во бетонската џунгла

Модерното време и урбаното живеење имаат и своја цена. За едни можеби таа е неправедна, за други превисока, за трети оправдана итн. Но, веројатно,...

Зеленилото во постојана борба со ДУП-овите

Централното градско подрачје од 2002 до 2017 година загубило 75 отсто од зелените површини Со реализацијата на деталните урбанистички планови низ годините се покажува дека...

Стана практика да се гради врз зеленило, а сакаме почист воздух

И во последниот случај пред детската градинка „Бубамара“ во Ново Лисиче, врз дел од паркот ќе се гради паркинг. Од невладините организации велат дека...

За Скопје и неговото зеленило

Во центарот на градот Скопје, по улиците Никола Кљусев, Максим Горки, Орце Николов и други, повеќе од две години дрвјата се исушени. Некои од...

Скопје има нов парк – „Ибни Пајко” во центарот на градот

Од денеска Скопје е побогат за уште еден прекрасен градски парк, на левата страна на Вардар во срцето на некогашното Пајко Маало, веднаш зад...

Да се зачува скопското зеленило

(Повод: Скопје - европска зелена престолнина во 2021 година) Ме израдува веста дека Скопје е кандидирано за европска зелена престолнина во 2021 година, но истовремено...

Паркингот во општина Аеродром нема да се гради

Градоначалникот Златко Марин и претседателката на Советот Ивана Цветковска, по барање на станарите на трите воени кули од улицата „Методија Шаторов-Шарло“, вчеравечер одржаа средба...

Да ја гушнеме планетата Земја!

На исчистениот дел од дворот веќе се правеше малечка обработлива површина. Тоа ќе биде училишна ботаничка градина... Ќе има и клупи и место за...

Засадени 240 млади стебла на кичевските улици и булевари

За да се зголеми зеленилото во градот и да се намали аерозагадувањето, во Кичево во последните неколку месеци засадени се дури 240 млади дрвца,...

Попис на населението ќе покаже колку зеленило има во Скопје по...

Со актуелниве случувања, градењето на гасоводот низ заштитената парк-шума Водно и прекумерното интензивно градење станбени згради врз парковски површини во Скопје, се поставува прашањето...