-7.3 C
Skopje
22.1.2020 - 4:35

Ознака: здравје

Урбаната бучавост му штети на здравјето

Главниот град на Македонија не изостанува во глобалната слика на градови со урбана бучавост, која во одделни делови е неколкукратно поголема од дозволеното ниво....

Келераба – ризница на здравје

Келерабата е зеленчук од фамилијата зелки. Најмногу се користи во Европа и во Азија, а својата популарност ја должи на големите здравствени бенефиции, кои...

Убавината и здравјето на жените во фокусот на конференцијата „Профемина“

Четвртото издание на регионалната конференција за жени „Профемина“, во чиј фокус се жените и сè што е поврзано со нив, се одржува денеска во...

Чувањето на здравјето е нашата прва етичка задача

проф. д-р Кирил Темков Најважното во животот, едно од најпосакуваните нешта е здравјето. Без оглед што сака некој и кон што се стреми, не смее...

Политичка пресметка и преку здравјето на Вучиќ

Здравствената состојба на српскиот претседател Александар Вучиќ е стабилна и тој е пуштен по лекувањето во Воено-медицинската академија, објави вчера Српската радио-телевизија. Вучиќ претходно...

Македонското здравство најнеподготвено за брза реакција

Од земјите од регионот, Македонија е најлошо рангирана, дури на 90-та позиција, што практично значи дека Македонија е најмалку подготвена и способна да одговори...

Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Со јајцевидна форма и темновиолетова боја, модриот патлиџан нуди голем број здравствени придобивки за вашето здравје. Тој има малку калории и богат е со...

Храна добра за црниот дроб

Здравиот црн дроб значи здраво тело. Црниот дроб е орган одговорен за согорување на јаглехидратите, создавањето гликоза и детоксот на телото. Дисфункционалноста на црниот...

Генетските предиспозиции и негрижата за сопственото здравје водат кон хипертензија, која...

Пациентите со хипертензија треба да имаат предвид дека со стареењето може да дојде до промена во одговорот на организмот кон лековите што ги земаат,...

Вакцината е незаобиколна доколку сакате да го зачувате здравјето на вашиот...

Постојат сопственици што се целосно посветени на препораките од нивните ветеринари и навремено ги вакцинираат и третираат своите миленици, но преостанатиот дел не ја...