7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:40

Ознака: здравје

Загадувањето влијае на менталното здравје

Светот го направивме по наша мера, така што сега го имаме она што го сакавме - валкан и одвратен свет што секојдневно станува сѐ...

Како да си го одржиме менталното здравје по пандемијата

Кога се соочуваме со промени и предизвици, една од нашите најсилни карактеристики е способноста за приспособување. Помина подолг период откога пандемијата започна да го...

Дали навистина ни требаат 8 часа сон, 8 чаши вода или...

Ако некогаш вашиот фокус бил насочен кон сопственото здравје и она што се нарекува здрав начин на живот, веројатно повремено сте наишле на општи...

Црешата е извор на здравје

Овошје што го има периодов на пазарите кај нас е црешата. Веројатно на многумина им е омилена, но еве и зошто треба да се...

Намалувањето на тежината предизвикува нови шпекулации за севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун предизвика нови шпекулации поврзани со неговото здравје, откако на новообјавени фотографии се забележува дека тој видно ослабнал, пренесува „Гардијан“. Јужнокорејската новинска...

Медицина од акорди три за духовно здравје

Венко Серафимов и „Нокаут“ ја снимија „Good old fashioned rock’n’roll“ Секое време е добро за креативците. Доказ за тоа е и соработката меѓу познатиот македонски...

Одолжувањето на пандемијата „кобно“ за психичкото здравје

Не се остварија процените за крајот на пандемијата што ги направија експертите и обичните луѓе во една студија спроведена лани во март, велат Мајкл...

Стравот од ковид-19 удри и врз денталното здравје

Многу граѓани избегнуваат да посетат каква било ординација доколку не се соочат со некоја итна потреба или болка. За ваквите примери потврдуваат и стоматолозите,...

Меланија Трамп не се чувствува добро поради коронавирусот

Меланија Трамп го откажа првиот настап во последните неколку месеци во претседателската кампања на својот сопруг Доналд Трамп, пренесува Си-ен-ен. Таа го откажа настапот...

Првото што го правите наутро открива многу за вашето здравје

Според неодамнешниот извештај од Клиниката за истражување на нарушувања во спиењето во Кливленд, САД, ако често чувствувате потреба да го одложувате алармот по добар...