Ознака: здравство

Малата Ајше е излекувана од леукемија – заѕвони на ѕвончето на...

Девојче успешно е излекувано од леукемија на Универзитетската клиника за детски болести, информира министерот за здравство Беким Сали кој денеска ја посети Клиниката со...

Сали: Не можеме да зборуваме за намалување на мерките во пикот...

Засега нема потреба да се укинуваат сертификатите, порача министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање. - Според епидемиолошката состојба во државата, многу мал...

Фејсбук-поканата за членство во Комисијата за заразни болести не наиде на...

Министерот за здравство Беким Сали преку Фејсбук ги повика универзитетските професори Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да се приклучат на Комисијата за...

Заразените здравствени работници во Чешка ќе можат да продолжат со работа

Чешката влада ќе им дозволи на асимптоматските здравствени работници за брза помош и социјалните работници за кои е потврдено дека се заразени со коронавирусот...

Ќе се снајде ли Македонија во трката за ветувачките лекови на...

Новите лекови против ковид-19 произведени од страна на американските фармацевтски компании ветуваат пресвртница во борбата против пандемијата, но додека некои држави веќе ги воведуваат...

Филипче му подари слика на Заев

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на премиерот во заминување, Зоран Заев, му подари слика во знак на благодарност. - Сакам да се заблагодарам на...

Задолжителните сертификати во здравството се уставни

Хрватска Според Уставниот суд на Хрватска, одлуката за задолжителните потврди за ковид-19 во здравството и социјалната заштита е во согласност со Уставот. - Штабот за превенција...

КРУНА МС веќе три децении успешно ги сплотува научното истражување и...

КРУНА МС - 30 ГОДИНИ НАУЧНО ИСТРАЖУВАЊЕ И НАЈНОВА ТЕХНОЛОГИЈА Во земја каде што условите се непредвидливи и брзо се менуваат, одржувањето на постојан квалитет...

Филипче се гордее за повисоките плати за лекарите, жали оти не...

Не се познавам лично со Беким Сали, но ќе иницирам средба. Ќе му оставам аманет да биде одговорен и транспарентен, пред сè, кон новинарите,...

На Филипче му е доста од политика

Министерот за здравство Венко Филипче најавува дека ќе се врати на својата основна професија во Клиниката за неврохирургија, веднаш по владината реконструкција, во изјава...