Ознака: здравство

Од понеделник лабораториски анализи на Д-димери и ЦРП во скопските поликлиники

Министерството за здравство информира дека од понеделник во скопските поликлиники „Јане Сандански“, „Бит-пазар“ и „Драчево“, пациентите ќе можат да направат лабораториски анализи со проверување...

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во мировната мисија „Одлучна поддршка“...

Модуларниот ковид-центар во Кичево предаден во употреба

Ветувањата дека кичевската болница меѓу првите ќе добие модуларен ковид-центар во целост се остварија. Така денес во кругот на Општата болница беше предаден во...

Матичните лекари добија протокол за лекување со „ивермектин“

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија и ковид-центрите при интернистичкиот блок, изготви мислење за употребата...

Лекот „Ивермектин“ стигна во Македонија

Лекот „Ивермектин“ од денеска ќе се продава во аптеките во Македонија, како што најави директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), Љирим...

Во ковид-центрите во Скопје се лекуваат вкупно 360 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 17 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство. Вкупно 360 лица...

ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната болница...

Нова апаратура за молекуларна дијагностика во „8 Септември“

Лабораторијата неодамна се доопреми со апаратура за молекуларана дијагностика (апарат за автоматска екстракција на нуклеински киселини и РТ-ПЦР апарат како и два безбедносни кабинети)....

Филипче ја навести можноста вакцините да стигнат и пред март

Имунизацијата останува еден од најсериозните инструменти за сузбивање на вирусот и сите вакцини се апсолутно безбедни, порача министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на...

Предадена во употреба модуларната ковид-амбуланта во кичевската болница

Со мала свеченост денес беше предадена во употреба новоизградената модуларна ковид-амбуланта во кичевската општа болница. На денешната свеченост присуствуваше и амбасадорката на Германија во...

Watch The Irregular at Magic High School: Visitor Arc Episode 9 (https://animeflix.nl/m/W2lV/ep-9) at website https://animeflix.nl. See more animeflix pokemon

Watch The Seven Deadly Sins Episode 3 (https://animefreak.ws/m/wqk/ep-3) at website https://animefreak.ws kiss x sis animefreak