8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 9:10

Ознака: здравствен систем

Филипче: Здравствениот систем е под огромен притисок

Здравствениот систем е под огромен притисок како што не бил никогаш, не само кај нас, насекаде во светот се соочуваат со пикот на досега...

Здравствениот систем во Црна Гора пред колапс, се бара помош од...

Црна Гора побара од Европската Унија и НАТО итна помош во обезбедување дополнителен број здравствени работници, кои ќе им помогнат во борбата против коронавирусот. Како...

Белгија на работ од здравствен колапс

Белгија би можела да побара меѓународна помош поради огромното зголемување на бројот на заболени од коронавирус, како и на хоспитализираните, предупреди епидемиологот Пјер Ван...

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

Министерот за здравство, Венко Филипче, оствари работна средба со амбасадорката на САД во Република Македонија, Кејт Мари Брнз, на која и се заблагодари за...

Опстанокот на економијата ќе зависи од можноста на здравствениот систем да...

Ендру Мекдауел, потпретседател на Европската инвестициска банка Бидејќи пандемијата влегува во својот втор бран во повеќето земји, неопходно е да се продолжи со строги мерки...

Шекеринска: Здравствениот систем е подготвен за вториот бран на коронавирусот

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денес во Крушево оцени дека покажавме оти нашето јавно здравство може да го положи тестот, соочени со кризата...

Филипче: Покажаме дека здравствениот систем функционира и може да му се...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното гостување во емисијата „Само Интервју“ на телевизија Канал 5 се осврна и на медицинскиот кадар и болничките...

Македонското здравство најнеподготвено за брза реакција

Од земјите од регионот, Македонија е најлошо рангирана, дури на 90-та позиција, што практично значи дека Македонија е најмалку подготвена и способна да одговори...

Големата преселба на лекарите инфаркт на здравствениот систем

Најпосакувани дестинации за македонските лекари се Австрија, Германија, Швајцарија, Франција и скандинавските земји. Најмногу, пак, заминуваат анестезиолози, хирурзи и патолози, кои и најмногу недостигаат...

Медицинските сестри бараат две минимални плати

Бугарија Медицинските сестри кои се вработени во регионалната болница во Видин вчера организираа едночасовен прекин на работата во знак на незадоволство од кризата во здравствениот...