Ознака: здравствени работници

Платите на здравствените работници в година ќе пораснат за 5 отсто

Министерот за здравство, Венко Филипче, и синдикалните здруженија на здравствените работници, потпишаа анекс на колективниот договор според кој во годината што следува е предвидено...

Врачени признанијата за 8.500 здравствени работници

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерот за здравство, Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа...

Повеќе од 300 здравствени работници во Италија ја прекршиле обврската за...

Италијанската полиција, по низа контроли низ земјата, откри повеќе од 300 вработени во здравствениот сектор кои ја прекршиле обврската за вакцинација против коронавирус, јавуваат...

СЗО: Од коронавирус починале речиси 115.000 здравствени работници

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од февруари 2020 година до мај годинава од Ковид-19 починале речиси 115.000 здравствени работници. СЗО додава дека е исклучително...

Во Франција суспендирани 3.000 здравствени работници што не се вакцинирани

Речиси три илјади невакцинирани здравствени работници се суспендирани во Франција, соопшти министерот за здравство, Оливие Веран, еден ден откако таа држава ја направи вакцинацијата...

Шведски здравствени работници добиле смртни закани поради пристапот кон пандемијата

Некои вработени во шведската Aгенција за јавно здравје, која одлучи за контроверзниот шведски модел за борба против ковид-19, добиле закани. Тие веднаш добиле полициска заштита,...

Први ќе се вакцинираат здравствените работници од Инфективната клиника

Министерството за здравство ја информира јавноста дека в среда во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ќе започне вакцинирање на...

Здравствените работници порачуваат празниците да ги прославиме со најблиските

Здравствените работници ја поддржуваат кампањата „Празнувај одговорно“ за подигнување на свеста на граѓаните за почитување на мерките во пресрет на празниците. Тие велат дека ако...

ЗНМ: Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое се...

Костадиновска: Со ребалансот обезбедена е поддршка за здравствените работници и економијата

Ребалансот на Буџетот за 2020 обезбедува силна поддршка за справување со здравствените но и економски последици од коронавирусот, истакна на прес-конференцока, пратеничката од СДСМ,...