7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:52

Ознака: здрава храна

Со помош на лук до повито и поздраво тело

Здрава храна Лукот е еден од најсилните природни антибиотици што се користат во народната медицина уште од памтивек. Го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок...

Здрава храна

Чаеви што ги ублажуваат воспаленијата Постојаната борба против воспаленијата е тешка за телото и со текот на времето може да доведе до слабеење на имунолошкиот...

Здрава храна

Три намирници што го нарушуваат сонот Нутриционистите посочија три намирници што никогаш не треба да се јадат пред спиење за да не се преоптовари дигестивниот...

Здрава храна

Секојдневното консумирање ореви го намалува холестеролот Истражувањето што го објави списанието на Американското здружение за срце покажа дека вклучувањето на оревите во исхраната може да...

Намирници што го намалуваат холестеролот

Здрава храна Одржувањето на холестеролот на нормално ниво е можно со правилна исхрана, односно со користење одбрани намирници. Наедно, со тоа се намалува ризикот од...

Кашест сок од лубеница за топлите летни денови

Здрава храна Лубеницата е омилено летно овошје, а освен што освежува, може да биде одлична состојка за кашест сок што ќе ве разлади и ќе...

Дињата задолжителен дел од летното мени

Здрава храна Освен што има убава боја, што е вкусна, што има малку калории (една голема диња има 274 калории) и што изобилува со хранливи...

Неколку причини зошто да јадеме лубеница

Здрава храна Наведуваме неколку причини зошто да јадеме повеќе лубеница ова лето: - Лубеницата е извор на важен антиоксидант - ликопенот, кој се наоѓа и во...

Зошто е добро да јадеме кајсии

Здрава храна Богати со антиоксиданти: кајсиите во својот состав имаат голем број соединенија што имаат антиоксидативна улога во телото. Бета-каротин, лутеин, зеаксантин, како и витамините...

Циметот е моќен зачин што дејствува превентивно

Здрава храна Вистинскиот цејлонски цимет е одличен ароматичен зачин што се користи за подобрување на вкусот на кафето, јогуртот, овесните снегулки, колачињата, чаевите, питите... Циметот...