Ознака: зголемување

Царовска: Од понеделник пензиите се зголемуваат за 722 денари

Од понеделник 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки за 722 денари, соопшти вицепремиерката Мила Царовска. - Од идната недела 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки...

Филипче: Од февруари повисоки плати во здравството

Од февруари повисоки плати ќе добијат специјалистите, наставниот кадар, општите лекари, медицинските лекари, здравствените соработници и помошно техничкиот персонал, изјави министерот за здравство, Венко...

Заев најави зголемување на платата на пожарникарите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со претставници на Независниот синдикат на пожарникари, предводени од претседателот на Синдикатот, Тони Бошковски, во присуство на...

Просечната пензија идната година ќе биде 15.500 денари

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска во Битола се сретна со пензионерите, со кои разговараа за претстојното зголемување на сите пензии...

До зголемување на платите само преку зголемена продуктивност

Порастот на платите мора да го следи порастот на продуктивноста, затоа што во спротивно се намалува конкурентната способност на нашето стопанство и неговата способност...

Зголемувањето на минималецот ќе влијае негативно врз Македонија

Ако со политичка одлука минималната плата се зголеми многу повисоко од порастот на продуктивноста, ќе добиеме уште поголема уравниловка и ќе се намали продуктивноста...

Градинките во Центар ќе ги зголемат капацитетите

На 16-та седница на Советот на општината Центар е усвоена одлука за зголемување на капацитетите на градинките на територијата на оваа локална самоуправа. Станува...

ДЗС: За една година просечната месечна бруто-плата зголемена за 5,5 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април годинава во однос на април 2017 година е повисока...