Ознака: зголемување

Благ пораст на бројот на починати од ковид-19 во светот

По пет недели во кои бројот на починати од ковид-19 во светот се намалуваше, ситуацијата се менува, па во последната седмица бројот на починати...

ССМ бара итна средба со Владата за линеарно зголемување на платите...

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски прашања и со министрите за финансии и за...

Што би добиле учителите со зголемувањето: Основна плата од 28.400 денари...

Вкупната плата има и додатоци на основната. Така, се пресметува за минат труд, се добива додаток за одделенско раководство, има наставници кои добиваат додаток...

Битиќи: За зголемувањата на минималната плата и пензиите нема потреба од...

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања...

ССКЦ: По зголемувањето на минималецот, скалесто да се покачат и останатите...

Синдикатот на Клинички центар информира дека го поддржува покачувањето на минималната плата на 18.000 денари и бара скалесто покачување на останатите плати. Оттаму соопштуваат...

Минимална плата добиваат 13,8 отсто од работниците – нејзиното решавање ќе...

Нема договор и по втората средба меѓу синдикатите, работодавачите и Владата. Синдикатите остануваат на барањето за минимална плата од 18.000 денари и скалесто зголемување...

Зголемување на производството на микрочипови до 2030 година

Европската комисија наскоро ќе го претстави планот за четирикратно зголемување на европското производство на електронски чипови до 2030 година и тоа ќе биде една...

Цената на парното се зголемува за 14 отсто

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, на денешната прес-конференција информираше дека парното во Скопје ќе поскапува за 14 отсто од 1 јануари. Бислимоски...

Платите на здравствените работници в година ќе пораснат за 5 отсто

Министерот за здравство, Венко Филипче, и синдикалните здруженија на здравствените работници, потпишаа анекс на колективниот договор според кој во годината што следува е предвидено...

Енергетската компонента со највисок придонес за зголемување на цените

Зголемување на цените на годишна основа се забележува кај сите три главни компоненти на инфлацијата, а највисок придонес има енергетската компонента. Промените кај цените...