5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 18:05

Ознака: Збогум

Збогум на рајот, се враќаме во нормала

Македонија воздивна. Ах, ах. Не заврши вонредната состојба, ама заврши полицискиот час. Епидемијата не поминала, но опасноста од зараза станала помала. Движете се слободно,...

Збогум на европските плажи

Европа може да изгуби дури 15.000 километри од своето крајбрежје, поради ерозијата предизвикана од климатските промени. Најпогодени од овој еколошки проблем ќе бидат плажите...

Збогум за амбасадорот на македонската народна песна

Легендарниот интерпретатор на македонска народна музика Ѓорѓи Желчевски, кој почина во понеделникот во својот дом во Белград, на 82 години, зад себе остави многу...

Збогум за миленикот на њујоршката ликовна сцена

Сликарот Џејсон Полан, најпознат по обидот да наслика портрет на секој жител на Њујорк, плоден автор и миленик на ликовната сцена во Њујорк, почина...

Збогум за авторот на „Утринска молитва“

Македонската литература во иднина ќе биде посиромашна за делата на македонскиот новинар и писател Петко Шипинкаровски. Тој беше плоден раскажувач, поет, есеист и автор...

Збогум за Кристофер Толкин, син и уредник на Џ.Р.Р. Толкин

Кристофер беше трет син на Толкин и беше добро познат меѓу обожавателите на неговиот татко. Во текот на својата младост, Кристофер покажал голем интерес...

Збогум за Неда Арнериќ, вечното девојче на југословенскиот филм

Актерската икона што зад себе бележи богата филмска и театарска кариера, остави трага и во македонската кинематографија преку својата прочуена улога во филмот „Исправи...

Збогум за Васил Пујовски, автор на култни детски ТВ-серии

Драмскиот писател и поет за деца и возрасни Васил Пујовски почина во неделата, на 72 години. Остави многу зад себе, а ќе биде запаметен...

Последно збогум за Димитар Чемков-Циме

Ненадејно, во петокот нѐ напушти нашиот колега, доајенот на македонското музичко новинарство Димитар Чемков-Циме. Роден е на 2 февруари 1942 година. Цели 37 години како...

Збогум за режисерот Љубиша Георгиевски

На 81 година вчера почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски....