3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:29

Ознака: збирка

Со поезија против корона – излезе поетската е-збирка „Отковидување“

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст - Струмица“ заедно со групата Scuola di poesia – делегација Македонија, дел од...

Објавена збирка драми од Габриела Стојаноска Станоеска

Деновиве е објавена збирката драмски текстови „Драми (трудници/тајни)“ од писателката Габриела Стојаноска Станоеска, во која се обработуваат современи и секогаш актуелни теми. - Во драмите...

Објавена збирката „Уплавната вода, тагата“

„Уплавната вода, тагата“ е новата, трета збирка поезија на Сузана Ѓорѓиевска, во која се објавени педесетина песни. Според писателката Габриела Стојаноска Станоеска, збирката ги...

Објавена збирка раскази од конкурсот „Бибер“

Кратките раскази избрани на третиот конкурс под наслов „Бибер“, деновиве беа објавени во збирка. На конкурсот, кој беше распишан лани во јануари, пристигнаа 464...

„Волшебен сон“ – втора збирка песни на Зоран Костески

Откако пред нецела година ја издаде првата збирка поезија „Мојата Белица“, Зоран Костески во електронска форма ја издаде втората збирка песни „Волшебен сон“, инспирирана...

Колекционер од Кичево има збирка од илјада различни кибрити

Еден од сѐ помалобројните колекционери во Кичево е Тоше Петрески, кој речиси шест децении ја дополнува богатата колекција кибрити од различна старост, различно потекло...

Дела од збирката на институтот „Курто“ тргнаа за Јапонија

Моне, Мане, Сезан, Дега, Гоген, Сера... накратко, ремек-делата на импресионизмот и на постимпресионизмот од вредната збирка на институтот „Курто“ во Лондон тргнаа на турнеја...

Промоција на збирката „Дремката на облакот“

Во книжарницата на „Литература.мк“ во Скопје, вечерва, во 19.30 часот, ќе биде промовирана книгата „Дремката на облакот“ - хаику-поезија од младата поетеса Софија Бислимоски....

Збирката „Сирота мала богата драма“ за повидлив македонски театар

Во издание на Македонскиот центар на ИТИ е објавена збирката „Сирота мала богата драма“, која вклучува 11 кратки драмски текстови на современи македонски автори....

Весник што ја знае важноста на колумните за неговиот имиџ и...

Две нови книги, „Погледи кон светилникот“ од авторите Венко Андоновски, Билјана Ванковска, Александар Русјаков, Сашо Клековски, Ефтим Клетников и Ставре Џиков и „Македонија во...