38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:28

Ознака: заштитни маски

Француските експерти произведуваат нови маски, поотпорни од сите досега

Француските индустријалци и научници најавија почеток на производство на нов вид заштитна маска, поотпорна од сите досегашни, која ќе може да се користи сто...

Во Шпанија украдени два милиона заштитни маски

Бизнисмен од градот Сантијаго де Компостела е уапсен под сомнение за кражба на медицински материјали, вклучително и околу два милиона заштитни маски, пренесоа локалните...

Дневно се печатат по 1.000 заштитни маски на 3Д-принтери

Во изминативе неколку дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема успеа капацитетот за производство да го зголеми на 1.000 заштитни маски на ден,...

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе само осум милиони маски неделно,...

Криминалците тријат раце од продажбата на заштитни маски и дезинфициенси

Залетот на коронавирусот, на многумина им се виде како добра можност за бизнис и брзи пари, па потребата за заштитни маски и средства за...

Едно лице тестирано во Прилеп, распределени над 9.500 заштитни маски

Едно лице денес е упатено на испитување за коронавирус и секој момент ги очекуваме резултатите. Ова е втор случај што се зема брис за...

Во дом за стари лица изработија заштитни маски за дебарската болница

Во знак на хуманоста и поддршката за здравствените работници во секојдневната борба со ковид-19, во Домот за стари лица „Мајка Терза“ во рамки на...

Германија забрани извоз на заштитни маски

Германија го забрани извозот на медицинска заштитна опрема за да се спречи кусокот од вакви материјали и да се обезбедат навремени испораки во болниците...

Инспекторите на терен – казни за аптеките што покачиле цена на...

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите...

Заштитните маски на „Фенди“, „Гучи“ и на „Версаче“ најбарани

Креаторите на висока мода на пазарот исфрлија заштитни маски со лого на нивните модни куќи, а меѓу нив се: „Фенди“, „Гучи“ и „Версаче“. Маската...