18.8 C
Skopje
24.7.2021 - 23:38

Ознака: заштитни маски

Повеќе маски отколку медузи: отпадот од коронавирусот заврши во океаните

Авторка: Ашифа Касан (Гардијан) Поборниците за заштита на животната средина предупредуваат дека пандемијата од коронавирусот може да доведе до големо загадување на океаните, покрај пластичниот отпад...

СВР Битола ги заостри контролите поради коронавирусот

Вкупно 244 граѓани на територијата која ја покрива СВР Битола, во градовите Битола, Прилеп, Ресен, Крушево и Македонски Брод добија прекршочни налози за плаќање...

Кина ѝ донира на Македонија 2.000 заштитни маски

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска прими донација од Кина наменета за превенција од ковид-19 и која се состои од 2.000 трислојни...

Прекршочни за 13 прилепчани поради неносење заштитни маски

Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а еден пациент оздравел од заразната болест.  Од општина Прилеп информираат дека на Инфективното одделение во прилепската...

Османи: Мерките за верските објекти подразбираат носење маски, одржување дистанца и...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како Главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од ковид-19, оствари посета...

Загрижуваат асимптоматските случаи

Во Битола последните денови загрижувачки се асимптоматските случаи, како што е последниот случај во Битола, кој немал клиничка слика на ковид-19. Овој случај треба да...

Филипче: Препораките на СЗО беа да не се носат маски, но...

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека е точно оти препорака на СЗО била да не се носат заштитни маски, но од тој момент...

Во прилепската болница се лекуваат 17 пациенти од ковид-19

На Инфективното одделение во прилепската oпшта болница „Борка Талески“ хоспитализирани се 17 лица позитивни на коронавирус. Тројца од нив се на кислородна поддршка, останатите...

Седум новозаразени во Прилеп, се носат задолжително маски

Денеска во општина Прилеп се регистрирани седум нови случаи на лица заболени од ковид-19, плус по еден случај во општините Долнени и Кривогаштани, информираат...

Активистите што изработуваат заштитни маски апелираат дека имаат потреба од материјали

Досега се произведени и дистрибуирани 6.500 заштитни маски со визири финансиски поддржани со средства донирани од граѓани и фирми. Процесот за снабдување на приватните здравствени...