13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 3:15

Ознака: заштитни маски

Уште еден германски политичар поднесе оставка поради скандалот со трговија на...

Конзервативецот Марк Хауптман стана третиот пратеник што поднесе оставка во пратеничката група на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел во врска со...

Поради неносење на маски казени 528 лица

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење на заштитни маски како превенција од коронавирусот, регистрирани се 528 прекршоци, информираат од...

Казнети 412 лица за неносење заштитнa маскa

Полицијата казнила 412 лица за неносење заштитна маска што претставува законска обврска за сите граѓани на државата. - Во текот на изминатото деноноќие (27/8.08.2020) на...

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер, побара денеска носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од коронавирусот. - Оние што...

Казнети 443 лица за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење заштитна маска регистрирани се 443 прекршоци, информираат од МВР. Министерството за внатрешни работи апелира...

Во еден ден казнети 474 граѓани кои не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие, 04/05.07., на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 474...

Заштитни маски со лицата на оние што ги носат

Повеќето луѓе носат маски за да се заштитат од заразата, но за да не бидат монотони и здодевни, младата дизајнерка и визуелна уметница Даниел...

Започнуваат уписите во средните училишта, задолжително е носење на маска и...

Пријавувањето и запишувањето на ученици во прва година, во јавните средни училишта во учебната 2020/2021 година ќе се реализира во еден уписен рок и...

Заштитните маски и ракавици не го штитат и паричникот

НОВА СТАВКА ВО СЕМЕЈНИОТ БУЏЕТ Ако во текот на работниот ден, како што треба правилно да се постапува, еден вработен смени три чифта ракавици и...

Во Кичево казнети 45 граѓани за неносење заштитни маски

Во изминатото деноноќие полициските службеници на ниво на ОВР-Кичево, констатирале 45 прекршоци на граѓани на кои им се издадени прекршочни платни налози за сторен...