7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:18

Ознака: заштитна маска

Се укинува носењето маска на отворено, се дозволуваат и свадби

Владата ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози на 39-тата седница на Главниот...

Шпанија ја отфрли мерката за задолжително носење заштитна маска на плажа

Носењето заштитни маски на плажа поради пандемијата на коронавирус веќе нема да биде задолжително доколку се почитува растојанието, откако мерката предизвика негодување пред туристичката...

Маските ги блокираат големите капки што го носат вирусот

Според нова студија Маските за лице за 99,9 проценти го намалуваат ризикот од ширење на големи капки поврзани со опасноста од ширење на коронавирусот кога...

Поради неносење на заштитна маска казнети 704 лица

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 704 прекршоци, информираат од МВР. Од...

Увезени 23 милиони неисправни заштитни маски во ЕУ

Европската комисија утврди дека речиси 23 милиони заштитни маски во Европската Унија биле неисправни во средината на септември. Ова го објави Европската народна партија...

Носењето маска ја намалува смртноста од ковид-19

Според студија на универзитетот „Вандербилт“ Студија спроведена од американскиот универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност од коронавирусот најмалку двапати. Во...

Казни за над 900 лица кои биле затекнати без маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 927 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...

Војна на маските

Автор: Хјуго Дрошен Проџект синдикејт Извор: Республика Пандемијата и протестите во последните месеци треба да послужат како потсетник за една проста вистина: маската е само маска. Она...

Да носиме маска, секој човечки живот е важен

Зорица Љубичиќ, која работи како главна медицинска сестра на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби порача да се почитуваат мерките за заштита од...

Мадриѓани протестираа против новите мерки

Два дена откако шпанската влада објави нови ограничувања, меѓу кои и затворање дискотеките и забрана за пушење таму кадешто е невозможно да се задржи...